Jest stanowczo za wcześnie, aby prognozować rekordowe zbiory!

zbiory jabłek

Mamy 10 maja, jabłonie jeszcze nie zakwitły, a do zbiorów jeszcze bardzo długa droga. Tymczasem niektórzy eksporterzy już zwiastują rekordowe plony. Zdaniem sadowników jest to oczywiste działanie przeciw nim i „wróżenie z fusów”.

Do sadowniczych „żniw”, czyli września i października jest jeszcze bardzo długa droga. Sady dopiero zaczynają kwitnąć. Nie wiadomo, jaki rozwój zawiązków, a następnie owoców będziemy obserwować. Wielu sadowników jest przekonanych o bardzo obfitym opadzie czerwcowym w związku z przemrożonymi podstawami paków. Nie wiemy, czy dalsza część sezonu będzie sprzyjała produkcji.

Z drugiej stron,y nie można też wykluczyć zbiorów na wysokim poziomie. Jednak z takimi opiniami należy się wstrzymać co najmniej do września. Niemniej, nawet stosunkowo duże plony nie muszą oznaczać niskich cen w przypadku wielokrotnie nawiedzanych przez przymrozki zagłębi sadowniczych na zachodzie Europy.

Równocześnie na łamach zachodniego portalu branżowego freshplaza.com jeden z polskich eksporterów wypowiada się o tym, że dobra pogoda może przełożyć się na bardzo duże plony. Co ciekawe, w kontekście tegorocznych, rekordowo dużych plonów, użyto stwierdzenia „z pewnością”.

Z pewnością jest zbyt wcześnie żeby cokolwiek prognozować. Zarówno, jeśli chodzi o wpływ niezwykle niskich temperatur w styczniu i w lutym, poprzez odsetek uszkodzeń po przymrozkach, kończąc na tym, jakie ilości jabłek zbierzemy tej jesieni.

Artykuł jest komentowany w ostrych słowach przez najbardziej zainteresowanych – sadowników. Mówi się wprost o „wróżeniu z fusów”, „spekulacjach” i „działaniu na niekorzyść producentów”. Zdaniem producentów jest to oczywiste działanie mające na celu obniżenie cen w nadchodzącym sezonie oraz utrwalenie hermetyzacji polskiego rynku jabłek deserowych.

3 KOMENTARZE

 1. Jabłko na razie nie płaci to każdy się sparzy trzymaniem w kontroli w tym roku, to za rok nie będzie towar trzymany tylko wypychany. A ci ryzykanci zarobią bo będzie mniej.

  • Kto trzyma długo co rok trzymać będzie i tyle .
   Komór ka jest na milion ton.juz premii za posiadanir komory nie ma i nie będzie.
   Jabłka są w wystarczającej ilości dostępne cały rok co wcale nie gwarantuje wysokiej ceny.
   Czas zacząć zmniejszać produkcję,brandowac ja,tworzyć kluby odmianowe, nastawić się na ostry marketing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here