Letnie cięcie

Letnie cięcie 2019
fot. K. Pajewski

Chociaż letnie cięcie jabłoni to temat nie aż tak burzliwy jak wiele innych w sadownictwie, to warto się przy nim na chwilę zatrzymać. Wraz z upływem lat i coraz większym odsetku sadów karłowych, zabieg ten można zaobserwować coraz rzadziej.

Są odmiany, na których efekty letniego cięcia są doskonale widoczne już po miesiącu. Lobo, Ligol, Cortland to odmiany, które „lubią” ten zabieg. Ale tylko w przypadku dużych podkładek. W sadach karłowych jest to już zupełnie niepotrzebne.

Przeciwnicy zasłaniają się brakiem czasu w lato i nieznaczącymi efektami. Odbijają piłeczkę także w inny sposób. Dobrze wykonane ciście zimowe w połączeniu z regulatorami wzrostu sprawia, że letnie cięcie jest niepotrzebne.

Czytaj więcej: Cięcie drzew owocowych

Niezależnie od podejścia do tematu i szkoły (miesiąc przed zbiorem/dwa tygodnie przed zbiorem) właśnie teraz w wielu miejscach można zobaczyć na ziemi tegoroczne przyrosty z odmian, których poprawy wybarwienia oczekują sadownicy.

Letnie cięcie w sadzie
fot. K.Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności