Markety nadal nie pozwalają na wzrosty cen jabłek

Jonagored market

W kontekście polskiego handlu owocami niezależnie od gatunku mówimy o konieczności stabilizacji rynku. Sztuka stabilizacji udaje się marketom, oczywiście kosztem sadowników i grup…

Poniższy wykres przygotowaliśmy na podstawie danych ze Zintegrowanego Systemu Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa. Przedstawia średnie ceny zakupu, jakie markety płacą dostawcom za krajowe jabłka. Należy od nich jeszcze odjąć słynny „bonus”. 

W przypadku standardowych odmian, które nie są hitami eksportowymi widzimy nieznaczne wzrosty i spadki w okresie 2 pierwszych miesięcy sezonu 2023/24. Niemniej Szampion, Jonagored i Ligol są kupowane w przedziale od 2,20 do 3,00 zł/kg. 

Wyjątkiem jest początek dostaw Lobo i Ligola. Stawki powyżej 3,00 zł/kg były efektem niższej podaży. Jednak razem ze wzrostem dostaw, wszystkie dominujące w marketach odmiany kupowane są poniżej poziomu 3,00 zł/kg. 

Cena zakupu ustalana jest względem niezmiennej od lat ceny detalicznej na poziomie od 3,49 d 3,99 zł/kg. Przez kilkanaście lat diametralnie wzrosły zarówno koszty produkcji i przygotowania jabłek do sprzedaży. Markety są jednak nieugięte, co w przypadku odmian nie trafiających na rynki zagraniczne powoduje znaczące uzależnienie ich cen od polityki zakupowej marketów.

srednie ceny skupu jabłek przez markety wykres

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here