Najwięcej przekroczeń w tureckich owocach i warzywach

manarynki

Od początku 2022 roku najwięcej powiadomień o przekroczeniu pozostałości środków ochrony w owocach i warzywach otrzymali producenci z Turcji. Dotyczy to wwozu tureckich świeżych produktów na teren Unii Europejskiej.

Od początku roku aż 344 alerty w europejskim systemie RASFF dotyczą produktów z Turcji. Większość z nich zakończyła się zakazem wwozu niebezpiecznej partii na teren Wspólnoty lub jej utylizacją. Na drugim miejscu są świeże produkty z Egiptu – 31 ostrzeżeń, a na trzecim produkty z Indii – 26 ostrzeżeń.

Wracając do produktów tureckich to europejskie służby wykrywają w owocach i warzywach przede wszystkim pozostałości chloropiryfosu i chloropiryfosu metylowego. Poza tym zgłaszano między innymi znaczne przekroczenia pozostałości acetamiprydu. Jednak lista problemów jest znacznie dłuższa. Najwięcej problemów dotyczy importu cytrusów.

W sumie od początku roku europejskie służby zgłosiły 711 przypadków przekroczeń czy wykrycia niedozwolonych substancji. Wspomniane 344 ostrzeżenia dla Turcji stanowią więc niemal 50% wszystkich przypadków zgłaszanych do europejskiego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

źródło: webgate.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here