Należy odpowiednio cenić wysokiej jakości gruszki

zbiory Konferencji

U jednych sadowników zbiory Konferencji w pełni, a u innych wszystkie owoce wiszą jeszcze na drzewach. Jak obecnie kształtują się ceny?

Zacznijmy od sprzedaży za wagę w skrzyni. Bardzo często to sprzedający oferuje swoje opakowania. Zazwyczaj oferty dotyczą zbioru owoców powyżej 60 mm. W zależności od kupującego potrącane jest również kilka procent z masy netto na „wysuszkę”. Inni przyjmują 60 kg jako masę opakowania i w tym przypadku nie ma już dodatkowych potrąceń. Kupujący oferują najczęściej 2,00 zł za każdy kilogram. 

Owoce wyższej jakości można sprzedać po wyższych cenach. Są również nabywcy, którzy kupią Konferencję zrywaną np. powyżej 65 mm średnicy i są w stanie zapłacić za takie owoce ponad 2,50 zł/kg. Jeśli chodzi o oferty na sortowanie to podobnie jak w przypadku zbioru w skrzynie kupujących, jedna stawka dotyczy gruszek powyżej 60 mm średnicy. Najczęściej spotkamy się ze stawkami na poziomie od 2,20 do 2,30 zł/kg. 

Chociaż oferty z cenami, jakich oczekują sadownicy nadal są w mniejszości to spotkamy się również z prawidłowym podejściem do sprzedaży. Dotyczą one owoców zrywanych od 60 mm. Ceny, jakie satysfakcjonują producentów wahają się od 2,50 do 3,00 zł za każdy kilogram owoców.

W każdym z przypadków powinniśmy jednak pamiętać, aby odpowiednio wyceniać swoje owoce. Przecież to my oferujemy towar i to my musimy wychodzić z inicjatywą cenową. Stawki oferowane przez stronę kupującą należy traktować jako poziom wyjściowy.

Z gruszkami można również wybrać się na rynek hurtowy. Od jakiegoś czasu Konferencja na rynku w Broniszach cieszy się widocznym zainteresowaniem kupujących. Z tego powodu niestety spadły ceny i popyt na Klapsę. Obecnie cena wysokiej jakości Konferencji waha się od 70 do 80 zł za 20-kilogramową skrzynkę, co daje od 3,50 do 4,00 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here