Komunikaty-Sadownicze-NOWY-765-100

Przeciętne zawiązanie wiśni

Przeciętne zawiązanie wiśni
Fot. K. Pajewski

Plantacje wiśni zostały w takim samym stopniu dotknięte przez wszystkie tegoroczne klęski żywiołowe (a z nimi nie koniec). Susza, przymrozki i punktowo grad ograniczą tegoroczne zbiory. Rok 2018 w temacie wiśni to absolutny rekord zbiorów, ale również rekord cen w ich dolnych granicach.

Należy pamiętać, że w wielu sadach owoce zostały na drzewach. Ciężko dokładnie oszacować jaki był to odsetek. Wiele sadów wiśniowych zostało w ubiegłym roku wykarczowanych.

Na dziś wiązanie wiśni wygląda bardzo przeciętnie – działka wysoko położona gdzie było tylko -1,3˚C. W miejscu gdzie robione były zdjęcia czarnych zawiązków jest do 10%.

Przeciętne zawiązanie wiśni
Fot. K. Pajewski

W innych rejonach kraju sytuacja wygląda znacznie gorzej. Po rekordowych zbiorach, tegoroczne plony nie dorównają zeszłorocznym. Przed nami opadanie owoców.

Jest prawdopodobne, że wszystkie powyższe zmienne wpłyną pozytywnie na cenę owoców w lipcu – małe prognozy zbiorów, straty w sadach wiśniowych u naszych sąsiadów z południa kontynentu, jak również to, że przetwórcy wchodzą w ten sezon bez znaczących zapasów.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności