Przed nami przedsmak zimy – w wielu rejonach spadnie śnieg

zima w sadzie

Do południowo-wschodniej Polski zbliżają się bardzo duże opady. Miejscami spadnie nawet 40 mm wody na każdy metr kwadratowy. Z wyjątkiem zachodniej Polski od soboty na drogach będzie bardzo ślisko.

Nad Europą północno-wschodnią powstał wyż, który w najbliższych dniach zablokuje swobodną wędrówkę niżów z opadami. Co ciekawe, teraz dokładnie nad Polską dojdzie do blokady, odbicia niżu i jego powrotu w regiony, z których do nas przywędruje.

Opady rozpoczną się już jutro rano. Deszcz, chwilami intensywny padał będzie od Lubelszczyzny po Podkarpacie, południowo wschodnie i południowe Mazowsze, a także Świętokrzyskie. Padać będzie tutaj również w południe i wieczorem.

Po południu na wzgórzach między Kielcami, Radomiem a Kraśnikiem i Zamościem deszcz przejdzie w opad mieszany, a bliżej wieczora w sam śnieg. Śnieg zacznie padać także w rejonie Warszawy, Płocka, Torunia.

W nocy z piątku na sobotę sypać ma od Roztocza po wschód Świętokrzyskiego i na tym obszarze do rana spadnie do 5-12 cm śniegu przy temperaturze w okolicy 0 stopni.

Śniegiem poprószy również w pasie południowej Polski – Małopolska, Podkarpacie – bez gór, wschód Górnego Śląska (2-9 cm). Od wschodniej części Ziemi Łódzkiej, po południowe i zachodnie Mazowsze oraz południowo wschodni kraniec Kujaw spadnie około 0,5-3 cm śniegu.

W sobotę śnieg stopnieje z wyjątkiem Podkarpacia, Roztocza, południa Świętokrzyskiego i Małopolski, gdzie padać ma przez większość dnia. Nad resztą kraju opady ustaną a zza chmur, zwłaszcza w sobotę po południu, pokaże się słońce. W nocy z soboty na niedzielę w większości kraju chwyci 2/4 stopniowy przymrozek.

W niedzielę z zachodu na wschód wędrował będzie front ciepły, który przyniesie na zachodzie kraju kilkugodzinny deszcz, zaś od Kaszub po centrum deszcz (początkowo śnieg), zaś od Mazur i Warmii po wschodnie Mazowsza już sam śnieg i tu krajobraz się zabieli na kilka godzin.

Kolejne dni to mieszanka między zimą na Suwalszczyźnie oraz pełnią jesieni na zachodzie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here