Przymrozki uszkodziły brzoskwinie i nektaryny w Hiszpanii

kwiat czereśni

Pojawiają się pierwsze w tym sezonie informacje o uszkodzeniach spowodowanych przez przymrozki. Z powodu spadków temperatur ucierpiały wczesne nektaryny i brzoskwinie w Hiszpanii.

Ochłodzenie, o którym mówimy jest przyczyną niższych zbiorów warzyw, co wpływa na rekordowe ceny w całej Europie. Z przebiegu pogody wynikają także dość wysokie ceny importowanych borówek. Początek roku był ciepły, jednak chłody w lutym i na początku marca sprawiły, że sadownicy nie notowali tak późnego kwitnienia gatunków pestkowych na południu Hiszpanii od 12 lat, co tak naprawdę uchroniło ich przed większymi stratami przymrozkowymi.

W ostatnich dniach w wielu rejonach Hiszpanii noce były bardzo zimne, a temperatury spadały poniżej zera. W przypadku owoców pestkowych szkody spowodowane mrozem wystąpiły w południowo zachodniej części kraju, gdzie słupki rtęci w niektórych miejscach spadły do ​​5 stopni poniżej zera oraz w mniejszym stopniu w innych rejonach. Temperatury spadły do zera także w Murcji, która jest zagłębiem produkcji owoców pestkowych, jednak sadownicy z tego rejonu nie zgłaszają szkód.

Temperatury od minus ​​-4 do -5ºC na niektórych obszarach, gdzie uprawia się wczesne nektarynki i brzoskwinie, oznaczają uszkodzone kwiaty. Najbardziej ucierpiały wczesne odmiany zbierane między majem, a czerwcem. Jest jeszcze za wcześnie na dokładną ocenę strat. Jednak sadownicy i związkowcy nie spodziewają się zbyt dużych uszkodzeń w skali kraju.

Po pierwsze, na obszarach, gdzie wystąpiły przymrozki kwitnienie było nieco opóźnione. Po drugie, ujemne temperatury utrzymywały się kilka godzin. Po wschodzie słońca bardzo szybko rosły do poziomu powyżej zera.

źródło: freshplaza.es

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here