Sadownicy czekają na wzrost cen jabłek. Warto spojrzeć na liczby za ubiegły rok

handel jablkami

Jak dotąd ceny jabłek są niskie, a sadownicy czekają na zmianę trendu. Jednak powtórka skali eksportu i przetwórstwa z minionego sezonu może równać się niedoborom jabłek na rynku.

W okresie sierpień 2022 – lipiec 2023 wyeksportowaliśmy jabłka w postaci świeżej i przetworzonej w ilościach:

  • deserowe                          763 tysięcy ton
  • przemysłowe                   47 tysięcy ton
  • koncentrat jabłkowy      315 tysięcy ton
  • jabłkowy sok NFC          237 tysięcy ton 

Ile trzeba było skupić i przetworzyć jabłek w przypadku produktów przetworzonych? Otóż 315 tysięcy ton koncentratu razy (średnio) 7,5 kg to 2,36 miliona ton jabłek. Z kolei 237 tysięcy ton soku NFC razy (średnio) 1,6 kg to kolejne 380 tysięcy ton jabłek. Razem daje nam to niemal 2,74 miliona ton jabłek przemysłowych. Ponadto nie możemy zapomnieć o jabłkach, które trafiły na musy/przeciery, na obieranie oraz na krajową konsumpcję w postaci przetworzonej. Możemy przyjąć, że łącznie do przetwórstwa trafiły około 3 miliony ton jabłek. Tyle wynosi tegoroczna prognoza zbiorów według Związku Sadowników RP.

Do tych 3 milionów ton musimy dodać eksport jabłek deserowych i przemysłowych. Daje nam to około 3,8 miliona ton jabłek. Czyli tyle, ile wynosi przedwynikowa prognoza zbiorów GUS-u. Nie zapominajmy, że na rynek krajowy trafia w sezonie około 500 tysięcy ton jabłek w postaci świeżej…

 

Mogą wystąpić niedobory jabłek?

Oczywiście, to tylko luźne prognozy oparte na liczbach. Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się do sierpnia przyszłego roku. Niemniej liczby również wiele nam mówią. Jeśli będziemy chcieli powtórzyć skalę przetwórstwa i eksportu jabłek deserowych z sezonu 2023/23 to na rynku mogą wystąpić znaczące niedobory jabłek. 

Sadownicy są zgodni. Wydajność z sadów w tym sezonie bardzo negatywnie zaskakuje, nawet tych bardzo dobrze chronionych. Symboliczna jest natomiast wydajność sadów niechronionych. Doskonale odczuwa to branża przetwórcza, która przetwarza znacznie mniej surowca w porównaniu rok do roku. Zatem w tym segmencie możemy spodziewać się największej skali spadków produkcji i eksportu (rok do roku). 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here