Zbiory Idareda dopiero rozpoczynają „na dobre”. Rozpoczyna się również handel, przede wszystkim ten za wagę w skrzyni z przeznaczeniem na długie przechowanie. Ceny są niskie, a różnice w nich wręcz symboliczne.
W przypadku zakupów za każdy kilogram w skrzyni dominuje stawka 1,00 zł/kg. Idaredest czy Najdared to oferty o 10 groszy wyższe. Rzecz jasna kupujący, jak co roku, starają się nabyć towar po najniższych możliwych cenach. W związku z tym próbują ją „zbić” na wszystkie możliwe sposoby.
Najczęściej argumentem jest za słabe wybarwienie i odnalezione plamy parcha jabłoni. Trudny sezon i duża presja choroby są z kolei argumentami sadowników. Jednak kupujący nie widzą żadnej sprzeczności w swoim postępowaniu, oczekując najwyższej jakości w momencie, gdy oferują cenę równą kosztowi produkcji…
Ogólnie stawki są bardzo niskie, a różnice między jabłkiem deserowym, a przemysłowym „śmiesznie” małe lub żadne. Otóż w tym samym czasie, gdy jeden kupujący oczekuje zerwanego ze starannością, dobrze wybarwionego Idareda w jego skrzyniopalety, inny kupuje te same jabłka bez wymagań również za 0,90 zł/kg na obieranie. Dalszy komentarz jest zbędny…
W większości przypadków wymagania (za 1,00 zł/kg), a brak wymagań wybarwienia i jakości (za 0,90 zł/kg) to zaledwie 10 groszy różnicy. Czy ceny odmiany wzrosną? Trudno cokolwiek prognozować. Z jednej strony plonowanie Idareda jest w tym sezonie znacznie niższe w skali kraju. Kupcy z grup producenckich przyznają, że mają trudności z zakupem dużych partii bardzo wysokiej jakości. Zatem bez wątpienia są to korzystne argumenty dla tych sadowników, którzy wyprodukowali Idareda o najwyższych parametrach.
Idared niegdyś był swoistym „królem polskich sadów”. Dominował w obszarze upraw, a także w odsetku całkowitych zbiorów. Jednak po rosyjskich embargach stopniowo zaczął ustępować innym odmianom. Dziś w strukturze nasadzeń wyprzedza go Red Jonaprince, Gala i Szampion. Zgodnie z danymi zebranymi z ankiet w ramach projektu Liczymy Jabłka, stanowi on około 13% nasadzeń.
To bardzo dobra cena..
W 2018 było 8 gr