Sezon 2022/23 to eldorado dla przetwórców

jabłka przemysłowe

Koncentrat jabłkowy drożeje, a koszty jego produkcji spadają. Z danych wynika jasno, sezon jest dla przetwórców wyjątkowo korzystny. Szkoda, że tylko dla nich… 

Na spotkaniu Jabłkowa Perspektywa 2030, które w Warce zorganizowała Unia Owocowa swój wykład miała dr hab. Bożena Nosecka IERiGŻ-PiB, która zaprezentowała dane o produkcji jabłek w Polsce oraz ich zagospodarowaniu. Dużo uwagi poświęciła również tematowi koncentratu jabłkowego, a dokładnie kształtowaniu się rynku produktu w sezonie 2022/23.

Z danych przedstawionych przez panią Nosecką wynika jednoznacznie, że ten sezon był wyjątkowo pomyślny i zyskowny dla branży przetwórczej w Polsce. Jest to przede wszystkim zasługa znacznie niższych zbiorów jabłek w Chinach, a co za tym idzie, znacznie mniejszej podaży chińskiego koncentratu na globalnym rynku. Co ciekawe, od kilku miesięcy chiński koncentrat jest droższy od polskiego, co jest swego rodzaju ewenementem…

Slajd z prezentacji dr hab. Bożeny Noseckiej

Jednak najbardziej istotną kwestią, która wpływa na rentowność tego biznesu, są ceny koncentratu. Te od początku 2023 roku utrzymują się na poziomie ponad 1,5 euro (6,68 zł/kg) W tym miejscu należy zaznaczyć, że jest to najwyższa cena od przymrozkowego sezonu 2017/18.

Jak doskonale wiemy, od wielu tygodni ceny jabłek przemysłowych pozostają na niezmiennym poziomie. Jednak równocześnie ze wzrostem cen koncentratu wyraźnie spadają ceny gazu, które są istotną zmienną wpływającą na koszty produkcji. W związku z powyższym zwiększa się rentowność tego działu przetwórstwa. Również przetwórcy potwierdzają, że jest to wyjątkowo udany sezon.

Kolejną kluczową dla nas informacją, którą podzieliła się pani dr B. Nosecka jest sytuacja, w której w nowy sezon wejdziemy bez znaczących zapasów koncentratu jabłkowego. To, co znajduje się w tankach przetwórni, w zdecydowanej większości jest już zakontraktowane i jedynie czeka na odbiór. 

To teoretycznie bardzo dobra informacja przed nadchodzącym sezonem, jednak powoli kończący się sezon 2022/23 również zaczynaliśmy z tak samo pozytywnymi informacjami. Wówczas chodziło o znacznie mniejsze plonowanie w Chinach (5 milionów ton mniej rok do roku). Niestety, sezon był wyjątkowo udany jedynie dla branży przetwórczej…

dr hab. Bożena Nosecka

3 KOMENTARZE

  1. To dlaczego jesienią przetwórnie tak mało płaciły sadownikom za jabłka przemysłowe ? Z chciwości ? Karali rękę która ich karmiła ☹️☹️. Powinno być minimum.60 gr jesienią i cały rok .🤔

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here