W zagłębiu grójeckim coraz więcej sadowników jest już po sezonie wiśniowym. W tym tygodniu większość transakcji będzie dotyczyć surowca do tłoczenia. Ceny skupu są wyjątkowo stabilne.
Pomijając kwestię tego, czy uzyskiwane stawki są satysfakcjonujące dla sadowników, trzeba odnotować, że ceny skupu wiśni przemysłowych są w tym roku bardzo stabilne. Od początku drugiej dekady lipca zmieniły się one maksymalnie o 30 groszy na kilogramie. Są również firmy, gdzie od początku sezonu obowiązywały jedynie dwie ceny: 2,60 oraz 2,50 zł/kg. Podobnie było przed rokiem.
Przez krótki okres, dosłownie 2 – 3 dni, sadownicy mogli sprzedać owoce do mrożenia po 2,70 zł/kg. Dotyczyło to jednak wybranych firm, które pośredniczyły w handlu za mniejszą marżę. Takie stawki notowaliśmy również w rejonach z dużą konkurencją wśród firm skupujących.
Jak widzimy na wizualizacji poniżej, wykres ceny za wiśnie do mrożenia jest niemalże linią prostą. Jest to zjawisko bardzo rzadko obserwowane na rynku owoców miękkich w Polsce. Mówimy jednak o stawkach, które nie satysfakcjonują wielu sadowników. Tegoroczne ceny to oferty zakupu sprzed roku, powiększone o stopę inflacji. Dla porównania, za 2,50 zł/kg wiśnie można było sprzedać na przykład w 2013 roku. Jednak 2,50 zł sprzed 10 lat jest równie dzisiejszym 6,00 zł…
Początkowo wiśnie do tłoczenia skupowane było po 1,20 – 1,50 zł/kg. Jednak w pod koniec lipca ceny wzrosły do 2,00 zł/kg na terenie całego kraju. Od tamtej pory notujemy duży popyt na wiśnie do produkcji soków koncentratów. Ten tydzień najprawdopodobniej zakończy okres skupu i przetwórstwa wiśni w sezonie 2023. W najbliższych dniach dominować będą właśnie dostawy surowca na tłocznie.
Dzisiaj w rejonie Sandomierza wiśnia na tłoczenie 1,8zł