Systematycznie rosną ceny jabłek przemysłowych

przemysłowe jabłka

Początek września to niesłabnący popyt na jabłka przemysłowe. Pośrednicy podnoszą stawki „po groszu”, a na ciężarówki coraz częściej trafiają jesienne odmiany.

Obecnie na punktach skupu dominują ceny od 0,55 do 0,57 zł/kg. Równocześnie większe ilości surowca sadownicy są w stanie sprzedać maksymalnie po 0,58 – 0,60 zł/kg. Najlepszym dowodem na duży popyt są ogłoszenia o odbiorze jabłek przemysłowych z gospodarstwa oraz ich załadunku wózkiem widłowym kupującego.

Na auta ciężarowe trafiają w coraz większych ilościach odmiany jesienne, takie jak Szampion czy Ligol. W sadach, które były słabiej chronione, owoce intensywnie opadają i zaczynają gnić. Zatem jedynym wyjściem jest ich przedwczesna sprzedaż do przetwórstwa. Tym samym sadownik sprzedaje znacznie mniejszą masę owoców niż w przypadku, gdyby sprzedał je na przykład za 3 tygodnie.

Zrywane jabłka można sprzedać nieco drożej. Owoce będą przeznaczone do produkcji soków NFC. Mniejsze zakłady przetwórcze oferują za nie maksymalnie 0,70 zł/kg netto.

Jak wiemy, główną przyczyną dobrej sytuacji na rynku koncentratu jabłkowego są niższe zbiory jabłek w Chinach. Kolejną jest natomiast niedobór koncentratu pomarańczowego. Zbiory pomarańczy w USA będą najniższe od lat 30-tych XX wieku. Natomiast sam produkt osiągnął właśnie najwyższe ceny w historii. Obecnie kosztuje on w USA aż 30 zł za kilogram.

5 KOMENTARZE

 1. Etam. W tym roku zostaje. Jak za dużo zostaje, to sadzą jeszcze więcej. I znowu NIE zostaje.
  Pis nie ma wplywu na pogodę. Za Tuska ludzie wyjechali za chlebem, i teraz to tylko mozna ich cmoknąć w d…..e. 😀

  • To raczej zasługa mrozu a nie PiSu że zostaje …
   Za PiSu też wyjeżdżają i za kolejnych też będą wyjeżdżać …
   Jarosław zbawpolske ma wpływ na wszystko..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here