Ile faktycznie mamy jabłek w chłodniach? W Polsce zostało więcej Goldena niż Jonagoladów i Red Jonaprinca – tak przynajmniej wynika z danych opublikowanego właśnie raportu WAPA.
Jak co miesiąc WAPA opublikowała dane dotyczące stanu europejskich zapasów jabłek. Dane z Polski przygotowywane są przez TRSK. Jak czytamy w raporcie – Polska i Włochy miały w chłodniach na 1 kwietnia 2019 roku po prawie 700 000 ton jabłek – takich zapasów jeszcze nigdy w Europie nie notowano. Całość europejskich zapasów wynosiła 2 300 000 ton. Patrząc na odmiany – najwięcej było Goldena, którego zapasy szacowane były na prawie 630 000 ton, drugą pod względem wolumenu odmianą był Idared – 230 000 ton. Co znaczące na koniec marca zanotowano także duże zapasy Gali – prawie 115 000 ton (nigdy wcześniej nie przekraczały one 60-70 tysięcy ton).
Polska miała na koniec marca 665 000 ton jabłek przechowywanych w chłodniach już tylko KA/ULO. Co może nieco, dziwić analizując zamieszczoną poniżej tabelę to tak duże zapasy odmiany Golden Delicous (70 000 ton) przy bardzo niskich Jonagolda i Red Princa (w sumie 50 000 ton). Biorąc pod uwagę informacje o słabej kondycji przechowywanych jabłek – szczególnie jeżeli chodzi o spadek jędrności – mocno niepokoić może fakt, że według TRSK na początku kwietnia mieliśmy w chłodniach jeszcze 125 000 ton Szampiona!
Niestety, przy tym tempie sprzedaży na pewno wkroczymy w nowy europejski sezon z zapasami jabłek z poprzednich zbiorów. W lutym w Europie zapasy zmalały o 730 tysięcy ton, w marcu już o 800 tysięcy ton ale w kolejnych miesiącach można oczekiwać mniejszego tempa sprzedaży ze względu m.in. na podaż owoców jagodowych a także import jabłek z nowych zbiorów na południowej półkuli. Niestety dla polskich sadowników dużym problem jest mniejszy eksport na Białoruś którego nie mogą zastąpić nowe kraje takie chociażby jak Egipt. Również Rosjanie starają się ograniczyć reeksport blokując chociażby import jabłek i gruszek z Białorusi. Dla Włochów dużym problemem są olbrzymie zapasy Goldena przy słabej dynamice sprzedaży – wielu analityków uważa że mogą oni rozpocząć zbiory Gali jeszcze z komorami pełnymi Goldena!