Idared. Gdzie jest eksportowany i jakie są aktualne ceny?

ceny jablek deserowych

Idared, czy jak kto woli „Pan Idared”, stracił pozycję lidera w polskiej produkcji po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Jakie ceny osiągają dziś sadownicy za tę odmianę? 

Aktualne ceny Idareda – 26.01.2024

Grupy producenckie z zagłębia grójeckiego oferują w większości 1,30 zł/kg na sortowanie. Chodzi o jabłka o średnicy powyżej 70 mm. Średnia cena po sortowaniu może być symbolicznie wyższa od sprzedaży większych ilości do przetwórstwa.

Nieco wyższe stawki można tradycyjnie uzyskać w mniejszych sortowniach, zwłaszcza przy samodzielnym przygotowywaniu jabłek. Nasz rozmówca, który od lat zajmuje się eksportem, kupuje (przygotowane przez sadowników) jabłka o średnicy 70 – 80 mm po 1,30 zł, a powyżej 80 mm po 1,50 zł. Idared był wiodącą odmianą eksportowaną do Rosji. Dziś trafia głównie do Rumunii, Węgier i Kazachstanu.

Więcej zamówień z Kazachstanu

W przypadku Kazachstanu, pierwsza część tego sezonu była znacznie słabsza od ubiegłego (co najlepiej potwierdzają dane GUS), ale obecnie eksporter realizuje coraz więcej zamówień z tego kraju. Ponadto w jego opinii otwarcie rynku białoruskiego znacząco nie wpłynie na poprawę na rynku. 

Co do preferencji kupujących, zwykle koniec stycznia to moment przełączenia na komory z kontrolowaną atmosferą. W przypadku tytułowej odmiany akceptowane są jeszcze partie z komów ze standardową atmosferą po aplikacji 1-MCP.

Idaredest i Najdared

Na rynku można również zaobserwować trend, że zwykły Idared powoli ustępuje miejsca Najdaretowi i Idaredestowi. Głównie ze względu na wybarwienie, które było problemem w Polsce w tym sezonie. To właśnie te dwa sporty są kupowane w pierwszej kolejności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here