W Uzbekistanie już liczą straty przez przymrozki

przymrozki

Czy w 2021 roku podczas kwitnienia wystąpią w Polsce przymrozki? Takie pytanie zapewne zadaje sobie wielu sadowników w Polsce. Sadownicy w Uzbekistanie mają już za sobą pierwszą falę przymrozków i już szacują straty w przyszłych plonach.

W Uzbekistanie pogoda ma negatywny przebieg. Na pełnię kwitnienia wiśni, brzoskwiń, moreli i winogron przypadły dotkliwe spadki temperatur. Minus 9 stopni w nocy i minus 5 stopni w dzień z pewnością odbije się negatywnie na plonach. Pomimo prób ratowania sadów, zawsze są jakieś graniczne warunki, które pomimo starań producentów skończą się zmniejszonym plonowaniem.

Wcześniejszy początek wegetacji w tym sezonie sprawił, że już pod koniec lutego sady były w pełni kwitnienia. Sadownicy w Uzbekistanie szacują straty na poziomie od 30% do 80%. Zapowiadane są kolejne fale przymrozków dla Azji Środkowej.

Plantatorzy w Polsce obecnie najczęściej sprzątają sady po cięciu zimowym. Już niedługo wykonywane będą pierwsze zabiegi. Część sadowników jest przekonana, że przymrozki w trakcie kwitnienia wystąpią również w tym roku.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here