Zróżnicowane ceny jabłek przemysłowych w grupach

jablka przemyslowe

Ceny jabłek przemysłowych po sortowaniu w grupach producenckich różnią się znacząco między poszczególnymi podmiotami. Większość płaci ok. 0,35 zł/kg, ale są i takie, które oferują 0,50 zł/kg. 

W ciągu ostatnich tygodni jabłka przemysłowe powoli, lecz systematycznie drożeją. Sytuacja wynika z dużego popytu. Pisaliśmy o tym w artykule Jabłka przemysłowe drożeją i nadal jadą na zachód Europy Jednak mimo to w wielu grupach producenckich ceny jabłek przemysłowych po sortowaniu pozostają niezmienne.

Podczas, gdy ceny za surowiec na koncentrat sięgają w zbycie 0,60 zł/kg są podmioty, które oferują zaledwie 0,30 zł/kg za odsortowane jabłka przemysłowe. Najczęściej jest to 0,35 zł/kg.

Niestety, wiele podmiotów nie rozróżnia w raporcie z sortowania suchego i mokrego przemysłu, co oznacza, że sadownik otrzymuje za powyższe jabłka taką samą stawkę. Oczywistym jest, że na rynku oba surowce mają inne ceny.

Najmniej korzystna sytuacja pojawia się, jeśli sortowanie dotyczy konkretnych odmian, na przykład Goldena Deliciousa. Cena tej odmiany na musy czy przeciery wynosi nawet 0,80 zł/kg podczas, gdy po sortowaniu producent otrzymuje 0,30 – 0,40 zł/kg.

Nie wszystkie podmioty postępują w ten sposób. Jedna z większych grup w zagłębiu grójeckim płaci sadownikom w tym tygodniu za jabłka przemysłowe 0,50 zł/kg. Stawka ta wydaje się być złotym środkiem dla obu stron w opisywanym zagadnieniu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here