Węgiel brunatny w sadzie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

carbohumic

Nie bez powodu zwykło się mówić, że wszystko zaczyna się od gleby. To właśnie gleba jest jednym z najważniejszym czynników decydujących o pomyślności danej uprawy. Niestety, z biegiem lat odczuwamy pogarszanie się jej jakości i spadek zawartości próchnicy. Jakie mamy dziś możliwości poprawy jej właściwości? O rozwiązaniach opowiada Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort, która specjalizuje się w produktach służących kondycjonowaniu i poprawie żyzności gleb.

Spotykamy się w jednym z gospodarstw sadowniczych w powiecie grójeckim należącym do Moniki i Krzysztofa Korzeniowskich, gdzie na kwaterze z odmianą Golden Delicious już od trzech sezonów prowadzone są doświadczenia z zastosowaniem produktów opartych na węglu brunatnym. Ich głównym celem jest sprawdzenie najlepszych praktyk związanych z regeneracją gleby i przygotowaniem jej pod nowe nasadzenia. Przy wsparciu Stowarzyszenia Agroekoton oceniany jest wpływ m.in. na wzrost roślin, owocowanie, a także parametry jakościowe owoców.

Wracając do początku – w 2021 roku zaaplikowane zostały dwa produkty – CARBOMAT i CARBOHUMIC. Nie były one jednak stosowane łącznie. Sprawdzano ich działanie równolegle na osobnych kwaterach. Początkowe efekty można było zauważyć już w kolejnych miesiącach po aplikacji, jednak pełny efekt warto ocenić właśnie teraz, w trzecim roku po zastosowaniu. Mamy tu do czynienia z dwoma systemami działania. W przypadku CARBOHUMIC możemy zaobserwować dostarczenie energii do szybkiego startu roślin, natomiast CARBOMAT jest inwestycją długoterminową i efekty będą widoczne z czasem. W uprawach jagodowych pozytywne działanie możemy zaobserwować w znacznie krótszej perspektywie czasu. Przy gatunkach sadowniczych musimy wykazać się nieco większą cierpliwością.

CARBOHUMIC to gęsty ekstrakt humusowy, który pozyskuje się z węgla brunatnego. Produkt zalecany jest do stosowania m.in. właśnie w terminie jesiennym. Dezyderiusz Mietlicki na ten okres poleca CARBOHUMIC 1000 μm / 20 mesh,  czyli najmniej odfiltrowaną wersję –  w formie tzw. pulpy – z bardzo wysoką zawartością substancji organicznej. Przeznaczony jest on do stosowania poprzez podlewanie np. z mauzera poprzez wąż.  Aplikacja pozytywnie wpływa na poprawę struktury gleby, przyczynia się do poprawy jej żyzności, retencji wody, polepszenia życia biologicznego gleby i na poprawę przyswajalności składników pokarmowych. Jesienne zastosowanie tego preparatu wpływa jednoznacznie na lepszy start roślin wiosną i efektywnie stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Natomiast regularne stosowanie zwiększa zwartość próchnicy w glebie.

Firma CarboHort przygotowała promocję dla czytelników portalu Sad24.pl. Na hasło „Sad24” można nabyć Mauzer 1000L Carbohumicu w wyjątkowo promocyjnej cenie!

Jeśli chodzi o CARBOMAT jest to drugi z flagowych produktów firmy. W sadzie może być stosowany jako dodatek do podłoża, na który składają się odpowiednio rozdrobnione i oczyszczone frakcje miękkiego węgla brunatnego – lignitu. W ten sposób uzyskujemy optymalne warunki wodno-powietrzne dla poszczególnych gatunków roślin.  Węgiel brunatny, jako bogate źródło leonardytów – substancji humusowych (kwasy humusowe, huminowe oraz ich sole), węgla organicznego, aktywnego, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu żyzności gleb i zaopatrywaniu roślin w związki mineralne pochodzenia organicznego. Wpływa także korzystnie na poprawę właściwości fizycznych, fizyko-chemicznych i biologicznych gleb.

Zalety zastosowania tego rodzaju produktów uwidoczniły się w obecnym sezonie, kiedy w sadach doskwierały wysokie temperatury i susza. Wizualnie, na kwaterze, gdzie wdrożony został CARBOMAT, negatywne skutki suszy były mniej widoczne, a średnica owoców zadowalała pomimo ogólnego deficytu wody. Zdaniem właściciela sadu różnica w porównaniu do innych kwater widoczna była gołym okiem.  Uwidacznia się tutaj właściwość produktu, jaką jest regulacja struktury gleby, a także możliwości retencjonowania wody. Warto podkreślić, że badania wspierane przez Agroekoton i realizowane m.in. przy współpracy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach dotyczą nie tylko oceny wzrostu roślin (która potwierdzona była już w pierwszym roku po zastosowaniu), jednak po tym sezonie dokonana będzie również analiza parametrów owoców i jakości zbiorów, co ma największe znaczenie dla opłacalności produkcji.

Ciekawostką w ofercie firmy będzie niedługo nowy produkt (jeszcze nie występuje na rynku pod oficjalną nazwą) testowany w wielu szkółkach z bardzo wysoką zawartością węgla aktywnego. Jego zastosowanie polega na kilkusekundowym namaczaniu korzeni przed sadzeniem, a właściwością ma być zabezpieczanie korzeni materiału szkółkarskiego przed chorobami – jak wiemy węgiel aktywny działa bakteriobójczo i grzybobójczo.

Firma CarboHort przygotowała promocję dla czytelników portalu Sad24.pl. Na hasło „Sad24” można nabyć Mauzer 1000L Carbohumicu w wyjątkowo promocyjnej cenie!

Promocja obejmuje:

Mauzer 1000L Carbohumicu niefiltrowanego za 4300 brutto z dostawą (regularna cena: 6000 zł).
Mauzer 1000L Carbohumicu do fertygacji za 5800 brutto z dostawą (regularna cena: 9720 zł).

Zapytania oraz zamówienia można składać mailowo lub telefonicznie:
Tel. +48 506 066 663 | +48 506 383 715 | +48 604 337 452 | +48 518 034 023
E-mail: biuro@carbohort.com
Oferta ważna do końca listopada.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here