Węgiel brunatny w sadzie – doświadczenia na kwaterze odmiany Golden Delicious [Video]

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

golden delicious

Na kwaterze z odmianą Golden Delicious już od trzech sezonów prowadzone są doświadczenia z zastosowaniem produktów opartych na węglu brunatnym. Ich głównym celem jest sprawdzenie najlepszych praktyk związanych z regeneracją gleby i przygotowaniem jej pod nowe nasadzenia. Przy wsparciu Stowarzyszenia Agroekoton oceniany jest wpływ m.in. na wzrost roślin, owocowanie, a także parametry jakościowe owoców.

Z dr Mirosławem Korzeniowskim (Agroekoton), a także Dezyderiuszem Mietlickim (CarboHort) spotykamy się w jednym z gospodarstw sadowniczych w powiecie grójeckim należącym do Moniki i Krzysztofa Korzeniowskich. W kwaterze z odmianą Golden Delicious w 2021 roku zaaplikowane zostały dwa produkty – CARBOMAT i CARBOHUMIC. Nie były one jednak stosowane łącznie. Sprawdzano ich działanie równolegle na osobnych kwaterach. Początkowe efekty można było zauważyć już w kolejnych miesiącach po aplikacji, jednak pełny efekt warto ocenić właśnie teraz, w trzecim roku po zastosowaniu. Mamy tu do czynienia z dwoma systemami działania. W przypadku CARBOHUMIC możemy zaobserwować dostarczenie energii do szybkiego startu roślin, natomiast CARBOMAT jest inwestycją długoterminową i efekty będą widoczne z czasem. W uprawach jagodowych pozytywne działanie możemy zaobserwować w znacznie krótszej perspektywie czasu. Przy gatunkach sadowniczych musimy wykazać się nieco większą cierpliwością.

Zalety zastosowania tego rodzaju produktów uwidoczniły się w obecnym sezonie, kiedy w sadach doskwierały wysokie temperatury i susza. Wizualnie, na kwaterze, gdzie wdrożony został CARBOMAT, negatywne skutki suszy były mniej widoczne, a średnica owoców zadowalała pomimo ogólnego deficytu wody. Zdaniem właściciela sadu różnica w porównaniu do innych kwater widoczna była gołym okiem.  Uwidacznia się tutaj właściwość produktu, jaką jest regulacja struktury gleby, a także możliwości retencjonowania wody. Warto podkreślić, że badania wspierane przez Agroekoton i realizowane m.in. przy współpracy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach dotyczą nie tylko oceny wzrostu roślin (która potwierdzona były już w pierwszym roku po zastosowaniu), jednak po tym sezonie dokonana będzie również analiza parametrów owoców i jakości zbiorów, co ma największe znaczenie dla opłacalności produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here