Znamy wyjściowe ceny skupu wiśni w powiecie grójeckim

wiśnie skup

Niedługo zbiory wiśni ruszą „pełną parą”. Znamy wyjściową cenę, która tak naprawdę, jest ubiegłoroczną stawką powiększoną o poziom inflacji. 

Wczoraj zakłady przetwórcze poinformowały swoich dostawców o wyjściowych cenach wiśni na mrożenie. Do mroźni dotarły pierwsze, bardzo małe dostawy owoców. Na wielu punktach skupu obowiązywała stawka 2,50 zł/kg. Jest ona o 30 groszy wyższa niż początkowa cena skupu sprzed roku.

Jeśli ubiegłoroczne, początkowe, 2,20 zł powiększmy o roczny poziom inflacji z czerwca (11,5%) otrzymamy 2,45 zł. Nie sposób więc nie dostrzec tej zależności. Jeszcze przez kilka dni, dostawy wiśni będą niewielkie. W ubiegłym roku cena skupu była bardzo stabilna przez całe zbiory i wyniosła 2,33 zł/kg.

Jak dalej będą kształtowały się ceny? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Na korzyść jej utrzymania lub wzrostów przemawiają częściowe straty przymrozkowe oraz coraz bardziej doskwierająca susza. Czynniki te sprawiają, że do przetwórni zostaną dostarczone mniejsze ilości owoców.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here