Kombajnowy zbiór wiśni deserowych – pokaz w sadzie Instytutu Ogrodnictwa

kombajnowy zbiór wiśni deserowych

Gościmy w Sadzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Dąbrowicach. Na jednej z kwater prowadzone są badania dotyczące opracowania technologii uprawy i mechanicznego (kombajnowego) zbioru deserowych owoców pestkowych.

Jak wyjaśnia dr Jacek Rabcewicz z Pracowni Techniki Ogrodniczej, jednym z warunków takiego zbioru jest odpowiednie prowadzenie drzew. W celu uzyskania korony spłaszczonej, z gałęziami w płaszczyźnie poziomej zostały stworzone rusztowania, oparte na podstawach wyposażonych w prowadnice nachylone pod kątem 15 i 30 stopni. Innowacją w stosunku do kombajnów przemysłowych jest to, że odbiór owoców otrząśniętych na przenośnik odbywa się w stosunkowo niewielkiej odległości. Minimalizuje to uszkodzenia mechaniczne spadających owoców. Drugą cechą wyróżniającą jest poziome położenie palcowego zespołu otrząsającego. Możemy zmieniać kąt w granicach 15,30 stopni, po to aby dopasować go do konkretnych nasadzeń. Więcej informacji w filmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności