Wiatraki przeciwprzymrozkowe Orchard-Rite w gospodarstwie p. Wilczewskich, 07.04.2021 [Video]

plantacja przeciwprzymrozkowa

Pierwszy wiatrak przeciwprzymrozkowy Orchard-Rite stanął na plantacji państwa Wilczewskich w Białousach na Podlasiu 20 lat temu. W tym momencie 600-hektarową plantację borówki chroni łącznie 49 takich maszyn. Posłuchajcie, jak takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

Maszyna wiatrowa jest to urządzenie składające się z masztu o wysokości 12 metrów, silnika i śmigła o średnicy 6 metrów. Warto dodać, że śmigło jest odchylone od pionu o około 6 stopni. Wszystkie parametry, jak obroty czy średnica śmigła są tak dobrane, żeby maszyna ściągała cieplejsze powietrze z wysokości 50 – 70 metrów i pchała je w kierunku ziemi. Uderzenie ciepłego powietrza w kierunku ziemi następuje co 4 minuty.

–  Zróżnicowanie temperatury w poszczególnych lokalizacjach jest u nas niezwykle duże. Teren Podlasia, w tym rejon naszego gospodarstwa, jest dosyć pagórkowaty. Chociaż trudno w to uwierzyć, w odległości około 300 metrów na pagórku w okresie przymrozków mamy +2 stopnie Celsjusza, a w dołku -5, a nawet -7 stopni. Gdy wieje wiatr temperatury się wyrównują, natomiast przy bezwietrznej pogodzie spotykamy się z sytuacjami jak opisana.

Jak wyjaśnia p. Jerzy pierwszy wiatrak sprawdził się znakomicie w walce z wiosennymi przymrozkami, dlatego w 2008 roku zamówiono kolejne 28 sztuk. W tym roku podjął z synami decyzję o kolejnym zakupie i zakupie 20 wiatraków. Obecnie w gospodarstwie jest 49 wiatraków.

plantacja przeciwprzymrozkowa

plantacja przeciwprzymrozkowa

plantacja przeciwprzymrozkowa

plantacja przeciwprzymrozkowa

3 KOMENTARZE

  1. To nie są wiatraki tylko odwrotnie – wentylatory.
    Wiatrak pobiera energię z wiatru. Wentylatory wywołują przepływ powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here