Kolejne wzrosty cen truskawek na skupach

truskawki

Zgodnie z przewidywaniami nadal rosną ceny truskawek. Po ubiegłorocznym, nieudanym sezonie spowodowanym opadami i silną presją ze strony chorób grzybowych, popyt ze strony przetwórni jest duży. Plantatorzy mają nadzieje, że ceny staną się adekwatne do popytu. 

Dziś w zagłębiu grójeckim producenci za truskawki bez szypułki z przeznaczeniem do mrożenia otrzymywali 3,90 – 4,00 zł/kg. Za truskawki do tłoczenia w punktach skupu płacono dziś najczęściej 2,50 zł/kg. Są, to kolejne, niewielkie wzrosty. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczną produkcję wynikającą z przebiegu pogody, to truskawki na tłoczenie powinny cieszyć się większym zainteresowaniem ze strony przetwórni.

Truskawki na eksport kosztują od 4,00 do 5,00 zł za kilogram w zależności od odmiany. Najwyższe stawki dotyczą odmiany Sibilla. Odmiana jest ceniona przez zagranicznych odbiorców ze względu na smak. Wzrosły również ceny truskawek – surowca na eksport. Za truskawki bez szypułki można uzyskać 4,20 zł/kg. Za truskawki pierwszej klasy z szypułką można otrzymać 2,70 zł/kg.

Zmianom nie uległy natomiast ceny truskawek deserowych na rynkach hurtowych. W zależności od lokalizacji wahają się one od 7 do 14 zł za łubiankę (3,50 – 7,00 zł/kg).

Zagadnieniem wartym uwagi jest porównanie maksymalnych stawek brutto, jakie można uzyskać za truskawki przemysłowe na skupie. Stawki rzędu 8,40 – 8,50 są bowiem wyższe od wielu transakcji jakie są zawierane za owoce deserowe. Wobec tego część plantatorów jest zdania, żeby towar niższej jakości był kierowany do przetwórstwa, a tym samym nie zaniżał cen truskawek deserowych na rynkach hurtowych.

2 KOMENTARZE

  1. Takie cwaniaki niech przywioza z serbi razem z wisniami jeszcze troche to hinole będą przywozic jakiš szmelc koncentrat za pół ceny i cwaniaki dostaną w dupe nic im nie pomoze nawet minister .

  2. Aby sprzedawcy tych truskawek mieli ewidencję usługi tj. nie zarabiali nielegalnie, to wszystko OK. Jeżeli nie to dzwonić do odpowiednich służb. Przyjadą, wlepia mandaty to ich nauczy prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here