Kraj, gdzie obowiązują ceny minimalne…

winnica

W Brazylii funkcjonuje mechanizm ceny minimalnej dla wybranych płodów rolnych. Właśnie podniesiono stawkę za winogrona przemysłowe. Zwolennicy wprowadzania w ogrodnictwie cen minimalnych mogą obserwować, jak takie decyzje w praktyce wpływają na rynek. 

Decyzje podejmuje brazylijska Krajowa Rada Monetarna, jest to odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Minimalną cenę winogron przemysłowych podniesiono z 1,10 reala brazylijskiego (0,78 zł/kg) do poziomu 1,31 reala (0,93 zł/kg). Zatem cena wzrosła o 19%. Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia Nowego Roku. 

Winogrona wchodzą w skład produktów objętych polityką cen minimalnych. Brazylijski rząd  gwarantuje dla nich uzyskiwanie przychodów przez producentów pomimo okresowych kryzysów na rynku. Obecnie ustalenie ceny minimalnej na wspomnianym poziomie według urzędu wynika ze wzrostu kosztów kosztów pracy i kosztów pestycydów. 

Chociaż rynek brazylijski może nieszczególnie nas interesuje, produkcja winogron w Polsce jest jak na razie bardzo mała to warto obserwować tę sytuację. Mamy bowiem swego rodzaju „poligon doświadczalny” w którym możemy obserwować skutki tak głęboko idących interwencji w gospodarkę.

Produkcja winogron w Brazylii wynosi 1,7 miliona ton. 90% tego tonażu to owoce na produkcji soków, win i koncentratów. Podniesienie ceny o 19%  wobec takiego wolumenu to ogromne pieniądze, które zostaną w kieszeniach producentów. Z drugiej strony pieniądze te wydadzą przetwórcy i konsumenci. 

Pytanie, jakie skutki przyniesie to rozwiązanie na dłuższą metę…

źródło: agrofrutas.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here