Rząd lakonicznie zapowiada ustawę hiszpańską. Nie sprzedamy poniżej kosztów?

jabłka przemysłowe

Nowa Minister Rolnictwa, Anna Gembicka wielokrotnie już podkreślała, że nie jest zwolenniczką różnego rodzaju dopłat, ale zmian systemowych w polskim rolnictwie. Jako dowód, zaprezentowała razem z posłem Jarosławem Sachajko aż 8 projektów ustaw, które mają przynieść pozytywne zmiany.

Lakoniczna zapowiedź „ustawy hiszpańskiej”

Wśród wszystkich projektów najbardziej istotne założenie dotyczy przeciwdziałaniu wykorzystania przewagi kontraktowej. Zapis w prezentacji pani minister i w materiałach prasowych jest na razie lakoniczny, ale wyraźnie sugeruje powstanie ustawy na wzór Hiszpanii. Chodzi zapewnienie rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę nie niższą niż koszty produkcji”.

Ponadto Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ma co roku publikować zestawienie kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym. Jak rząd zamierza prawnie wprowadzić ustawę hiszpańską? Tego nie wiemy. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji nie ma jeszcze konkretnych projektów nowelizacji wymienionych niżej ustaw.

Czy rząd przetrwa?

Projekty to jedno, a wprowadzenie ich w życie to drugie. Eksperci i politolodzy twierdzą, że rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzyma wotum zaufania. Głosowanie nad przyszłością tego rządu, a więc także stanowiskiem Anny Gembickiej, odbędzie się już w przyszły poniedziałek, 11 grudnia. Nie wiemy, jak do wymienionych projektów ustosunkuje się kolejny rząd, jeśli ten nie otrzyma wspomnianego wotum zaufania.

Podczas konferencji prasowej minister Anna Gembicka i poseł Jarosław Sachajko zaprezentowali następujące propozycje systemowych rozwiązań:

  1. Ustawa o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych – „Lokalna półka”.
  2. Ustawa o zmianie ustawy o paszach.
  3. Zmiana Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
  4. Ustawa o zmianie ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.
  5. Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
  6. Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – opłacalność uprawy konopi włóknistych.
  7. Ustawa o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki.
  8. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

 

źródło: konferencja prasowa Anny Gembickiej z 1 grudnia 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here