Produkcja owoców w UE. Jesteśmy na 3 miejscu

jabłka w Rosji

Według najnowszych statystyk opartych na danych z całej Unii, jesteśmy trzecim producentem owoców i czwartym producentem warzyw we Wspólnocie. W ogólnej produkcji niezmiennie przodują jabłka.

Fruit Logistyka została w tym roku odwołana z powodu pandemii. W ramach tego wydarzenia opublikowano Europejski Podręcznik Statystyczny. Publikacja to zebrane w pigułce dane o produkcji, eksporcie i imporcie owoców i warzyw Unii Europejskiej.

Niezmiennie największym producentem owoców jest Hiszpania (13,3 mln ton) na drugim miejscu znalazły się Włochy (10,4 mln ton). Podium zamyka nasz kraj z produkcją owoców na poziomie 4,3 miliona ton.

Europejska branża owocowa w 2020 roku napotkała na szereg przeciwności. Przede wszystkim rok minął pod znakiem pandemii. Ponadto producentom dokuczyła pogoda. Eksporterzy z kolei ucierpieli na twardym Brexicie. Wielka Brytania jest trzecim największym importerem owoców i warzyw w Europie.

owoce UE

Jeśli chodzi o uprawiane gatunki, to od wielu lat w Unii Europejskiej od wielu lat niezmiennie przodują jabłka. W tabeli widzimy wyraźnie rekordowy rok 2018. Co ciekawe rok ten nie był rekordowy dla pozostałych gatunków owoców. Sytuacja ta szybko się nie zmieni. Na drugim miejscu znajdują się pomarańcze, a na trzecim mandarynki.

tabela owoce

źródło: European Statistics Hanbook / Fruitnet.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here