Zielony Ład nie dotyczy wyłącznie rolnictwa. Wkracza także do biur i domów. Parlament Europejski przyjął dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej budynków. Co to oznacza? Wszystkich czeka rewolucja w budownictwie.
Kto zapłaci za przymusowe modernizacje budynków?
Władze UE chcą osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Dlatego zmiany forsowane są nie tylko w rolnictwie, ale także w budownictwie. Nowe przepisy na pierwszy rzut oka wyglądają na rewolucyjne.
Przeciwnicy tej polityki zwracają uwagę na przymus spełniania dyrektyw przez Europejczyków. Przeważają opinie, że omawiane przepisy znacząco wypływają na finanse wielu obywateli. Unia Europejska chce narzucić przymusowe remonty, a koszty w dużej mierze (albo w pełnym zakresie) poniesiemy sami.
Długa lista warunków i przymusów:
- Po pierwsze, dyrektywa wprowadza obowiązek zeroemisyjnych budynków: publicznych od 2028 roku i wszystkich od 2030 roku. Dla każdego obywatela UE oznacza to znacznie wyższe koszty budowy. Warto dodać, że dyrektywa jak na razie nie przewiduje żadnego dodatkowego finansowania na ten cel.
- Nowe przepisy zakazują stosowania paliw kopalnych w nowych budynkach od przyszłego roku. Docelowo od 2040 roku ma obowiązywać całkowity zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania i chłodnictwa. Warto dodać, że w Polsce nadal są one głównym źródłem ogrzewania.
- Świadectwa charakterystyki energetycznej będą obowiązkowe – bez nich nie będzie można sprzedać ani wynająć budynku.
- Obowiązkowa fotowoltaika w budynkach publicznych, niemieszkalnych (chłodnie, magazyny, garaże?) oraz nowych mieszkalnych od 2030 roku, co oznacza konieczność instalacji takiego źródła energii.
- Wprowadzone zostaną klasy charakterystyki energetycznej budynków, podobne do tych stosowanych w sprzęcie AGD. Od 2023 roku każdy budynek będzie musiał spełniać określone wymogi energetyczne. Przewidziane są kary za brak spełnienia tych wymogów.
- Dyrektywa wprowadza obowiązek monitorowania zużycia energii w dużych budynkach niemieszkalnych oraz zapewnienia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.
- Wprowadzone będą paszporty budynkowe, które pomogą wiedzieć, jak przeprowadzać renowację w poszczególnym budynku. Co to oznacza? Przymus modernizacji budynku, nawet jeśli właściciela nie będzie na to stać.
Dyrektywa nie jest jeszcze zaimplementowana w polskim prawie. Musi zostać wprowadzona, abyśmy poznali kary za brak przymusowego remontu i przechodzenia na wyższą klasę efektywności energetycznej.
źródło: konferencja prasowa polityków Konfederacji z 13.03. 2023
Eurokomuna zakazów i nakazów wprowadza totalitarne metody eurogłupców. ☹️ Tylko 8 % Co2 pochodzi z Europy. A reszta krajów lachę kładzie, i się śmieje z eurogłupców, rozwijając się kilkukrotnie szybciej jak Eu ropa.
UE to narzędzie USA do osłabiania europy ,gratuluję pomysłu i realizacji na europejskich naiwniakach