Ceny truskawek deserowych nieznacznie wyższe od cen skupu

truskawki łubianki

Ostatnie dni to w przypadku truskawek po pierwsze rozpoczęcie skupu do przetwórstwa, a po drugie znaczący spadek cen na rynkach hurtowych.

Hurtowe ceny truskawek znacząco spadły w przeddzień długiego, czerwcowego weekendu. Było to spowodowane ograniczonymi zakupami ze strony hurtowników i detalistów na wszystkich krajowych rynkach hurtowych. Już w środę ceny transakcyjne spadły nawet poniżej 10,00 zł za łubiankę.

W piątek, sobotę i w niedziele łubianka kosztowała najczęściej 10,00 – 12,00 zł w hurcie. Za owoce najwyższej jakości kupujący musieli zapłacić maksymalnie 15,00 zł za łubiankę. Niestety poniedziałkowy poranek to kolejne obniżki wynikające z rosnącej podaży truskawek z gruntu.

Dziś o poranku ceny wywoławcze wynosiły na rynku w Nowym Przybojewie od 8,00 do 9,00 zł za łubiankę, a na rynku w Broniszach od 8,00 do 14,00 zł za łubiankę. Niestety, zdarza się, że owoce są sprzedawane taniej. W efekcie cena sprzedaży owoców deserowych jest równa lub nieznacznie wyższa od ceny skupu owoców przemysłowych. W czerwińskim zagłębiu truskawkowym owoce z szypułką skupowane są po 2,80 zł/kg, co daje 5,60 zł za łubniankę. W przypadku sprzedaży truskawek bez szypułki do mrożenia cena wynosi 3,50 zł/kg, czyli 7,00 zł za łubiankę.

Spadki cen hurtowych przekładają się z opóźnieniem na spadki cen detalicznych na targowiskach i przydrożnych straganach. Detaliczny popyt na truskawki cały czas jest bardzo wysoki. Co ciekawe, plantatorzy informują o małej liczbie kupujących. Niestety, wspomniany popyt przekłada się negatywnie na popyt na jabłka…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here