Coraz mniej plantacji przemysłowych, coraz więcej tuneli

truskawki przemysłowe

Jeśli chodzi o uprawę truskawek przemysłowych kolejni eksperci zwracają uwagę, że staje się ona nieopłacalna przy rosnących kosztach zbioru i cenach oferowanych przez przetwórców. 

Coraz mniej plantacji truskawek przemysłowych

Plantatorzy zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej odchodzą od tej uprawy, zarówno w przypadku większych plantacji, jak i mniejszych nasadzeń (do kilku arów). Niedobór surowca i mrożonek z krajowego surowca od lat uzupełniany jest importem z Egiptu, który w 2022 roku osiągnął rekordowe 45 tys. ton. 

Duże zapasy prowadziły do niższego popytu i cen w ubiegłym sezonie. W 2023 na skupach plantatorzy otrzymywali średnio 3,70 zł za kilogram truskawek do mrożenia oraz 2,70 zł za kilogram truskawek do tłoczenia.  Przy kosztach produkcji na poziomie około 4,00 zł/kg łatwo można przewidzieć, że będzie to kolejny impuls do dalszego rezygnowania z uprawy owoców dla przetwórstwa.

całkowity import truskawek do Polski w ciagu ostatnich 10 lat

Przede wszystkim Egipt

W 2023 roku import mrożonych truskawek również był duży – 38 tys. ton, a 80% pochodziło z Egiptu. Co ciekawe, drugim co do wielkości źródłem produkty były Niemcy, a trzecim Ukraina. Warto jednak zwrócić uwagę na Maroko, z którego import rośnie w najszybszym tempie, choć wolumeny nadal nie są duże. 

Owoce mrożone z Maroka są bardzo konkurencyjne cenowo. Warto pamiętać, że wiosną i wczesnym latem 2023 roku to właśnie oferta z Maroka była najtańsza. W przypadku mrożonych malin, ceny były niższe od produktu z Ukrainy.

skąd importowaliśmy mrożone truskawki w 2023 roku?

Produkcja przesuwa się na wschód

Wszyscy zainteresowani produkcją truskawek w Polsce obserwują trend przenoszenia masowej produkcji surowca z zachodu na wschód. Dekadę temu Polska była swego rodzaju “bazą” w przypadku owoców. Dziś produkcja przesuwa się na Ukrainę, do Serbii, Mołdawii, Maroka i Egiptu. 

Przy rosnących kosztach pracy coraz więcej plantatorów i ekspertów nie widzi sensu ani możliwości dalszego rozwoju produkcji truskawek do przetwórstwa w Polsce. Dlatego rosną inwestycje w tunele foliowe, które pozwalają na produkcję wysokiej i wyrównanej jakości truskawek przez długi okres, czego wymagają głównie markety. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here