Już jest późno, a w czerwcu i lipcu nasza skuteczność może być równa zeru

skup truskawek

NSZZ RI Solidarność Lublin na swoim Facebook-owym profilu motywuje do działań związanych z niekontrolowanym importem tańszych owoców z Ukrainy. Niestety, bez podjęcia odpowiednich działań w tym kierunku i nagłaśniania sprawy, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe dla plantatorów…

Przeczytajcie, jakie stanowisko w tej sprawie przyjęła NSZZ RI Solidarność Lublin.

Zrobiło się bardzo głośno o ukraińskim zbożu. I jest to zrozumiałe, ale niebawem rozpocznie się sezon owoców miękkich, już są zapowiedź niskich cen. Niskie ceny na owoce mają być wynikiem sprowadzania owoców z poza Unii Europejskiej. Na polskich sadowników i plantatorów nakłada się ogromne obowiązki i obostrzenia związane z ochroną klimatu a w szczególności z wycofywaniem tanich a skutecznych środków ochrony roślin, mamy wysokie ceny nawozów i paliw. W związku z tym nie możemy na uczciwych warunkach konkurować z producentami owoców, którzy nie muszą przestrzegać tych zasad co my. Posiadają skuteczniejsze i tańsze środki do produkcji.

W związku z tym że w polskich chłodniach i magazynach zalegają zagraniczne tanie owoce, my producenci polskich zdrowych truskawek, malin, porzeczek, agrestu i wiśni obawiamy się cen za naszą owoce. Mamy powody przypuszczać, że ceny mogą być poniżej kosztów produkcji. Obawiamy się, że zamiast zająć się tym do czego jesteśmy stworzeni, czyli uprawą owoców i warzyw będziemy zmuszeni wyjść latem na drogi. Nie chcemy przechodzić tego co nasi bracia rolnicy, producenci zbóż.

Prosimy rządzących o zainteresowanie się naszymi obawami i prosimy o podjęcie działań zapobiegawczych. Kolejne protesty raczej nie będą na rękę w roku wyborczym. Producenci owoców miękkich zacznijmy się jednoczyć. Już jest późno a w czerwcu i lipcu nasza skuteczność może być równa zeru. NSZZ RI Solidarność Ziemi Lubelskiej apeluje do członków związku będących radnymi rad gmin, powiatów, sejmiku, oraz pracowników instytucji okoloroniczych do podnoszenia tych kwestii w swoich środowiskach i nagłaśniania potencjalnego problemu. Nasze obawy są racjonalne i podparte merytoryczną wiedzą uzyskaną od fachowców branży sadowniczej.

Źródło: NSZZ RI Solidarność Ziemi Lubelskiej

1 KOMENTARZ

  1. A dlaczego nie organizują strajków, dlaczego nie dołączyć do rolników od zboża czy firm transportowych ??? Ja chętnie pojadę tylko wydaje się że na razie nie ma gdzie 😅

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here