Po jakiej cenie zakłady sprzedają mrożone maliny?

skup malin

Ceny skupu malin, choć kilkukrotnie obniżane nadal pozostają na poziomie wyższym od ubiegłorocznego. Razem w wyższymi kosztami produkcji musi się to więc przekładać na wyższe ceny przetworzonych produktów. 

Ceny malin w Serbii były przez cały sezon znacznie wyższe od polskich. Ponadto mrożone maliny z Serbii uchodzą za produkt najwyższej jakości. Oferty są różne, niemniej wahają się od 6,00 do 7,00 eur/kg, czyli 28,00 do 32,00 zł/kg netto w przypadku produktu pierwszej klasy. Polskie mrożone maliny są nieco tańsze od serbskich, oferty zaczynają się od poziomu około 5,00 eur/kg. 

Koncentrat malinowy jest obecnie wyceniany przez krajowych przetwórców na poziomie 33,00 eur/kg, co daje 155 zł/kg. Pulpa malinowa (puree) z Polski jest sprzedawane od 4,20 do 4,70 eur/kg, czyli od 19,77 do 22,12 zł/kg. 

Nieco tańsze są mrożonki z Ukrainy. W tym wypadku ceny rozpoczynają się nawet nieco poniżej 4,00 euro/kg (18,83 zł/kg). W minionych latach duża część produkcji mrożonych malin z Ukrainy trafiała na polski rynek. Niestety, z krajowych mroźni była dalej eksportowana już jako produkt polski. 

Widzimy zatem, że sprawdziły się obawy przetwórców o to, że przy rekordowych cenach skupu będą musieli operować na nieco niższych marżach. Jak w przypadku każdego produktu również cena mrożonych malin w którymś momencie nie będzie akceptowana przez odbiorców. Taka polityka jest więc próba pozostania konkurencyjnym na rynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here