Ponad połowa mroźni w Polsce to kapitał niemiecki i francuski

produkcja malin w Polsce

Jako kraj jesteśmy największym producentem malin w Unii Europejskiej i piątym ich producentem na świecie. Tegoroczna produkcja jest szacowana na 116 000 ton. Niestety, nadal polscy plantatorzy nie mają żadnego realnego wpływu na rynek i ceny.

Nasza produkcja to obecnie ponad połowa produkcji unijnej. Pomimo stosunkowo stałego areału nasadzeń malin w Polsce, produkcja znacząco się różni w zależności od roku, głównie za sprawą pogody. Tegoroczne zbiory na poziomie 116 000 ton, to 53% wzrost względem ubiegłego, nieurodzajnego sezonu.

Około 80% polskich malin jest kierowanych do przetwórstwa. Większość z nich jest mrożona. W 2019 roku z produkcji wynoszącej 75 660 ton, zamrożono 38 000 ton malin. Całkowita zdolność produkcyjna w Polsce jest oceniana na 90 000 ton w przypadku mrożonek.

Przewaga zachodniego kapitału na rynku przetwórczym i brak silnych organizacji branżowych sprawiają, że plantatorzy nie mają żadnego realnego wpływu na ceny malin. Ponadto, nierzadko rynek jest wykreowany. Na przestrzeni lat wielokrotnie po znaczących obniżkach cen zakupu przez większe przetwórnie, mniejsze są zmuszone do dostosowania się.

Zdecydowana większość polskich mrożonek trafia na eksport (ponad 80%). Głównie odbiorcy to Niemcy, Holandia i Belgia. Kraje Beneluksu reeksportują nasze maliny do kolejnych odbiorców.

produkcja malin w polsceŹródło: USDA – Poland: Raspberry Market Brief

 

 

2 KOMENTARZE

  1. Czy jest coś , jakaś gałąź produkcji rolniczej żebyśmy nie byli w czołówce? Nie. Bardzo rolniczy kraj. A jabłka 3 miejsce na ŚWIECIE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here