Truskawki: Na skup czy na rynek?

truskawki w łubiankach

Aktualna sytuacja na rynku truskawek sprawia, że wielu producentów staje przed wyborem, jaki kanał zbytu wybrać dla truskawek. Czy i w tym sezonie ceny truskawek przemysłowych utrzymają stawki za truskawki deserowe?

Na dziś za truskawki przeznaczone do mrożenie na punktach skupu można dostać 3,90 – 4,20 zł/kg. Otrzymujemy zatem brutto 8,30 – 9,00 zł za łubiankę. Takie same stawki obowiązują obecnie za truskawki deserowe niższej jakości na rynkach hurtowych. Wobec takiej sytuacji wielu producentów staje przed decyzją, jaki kanał zbytu wybrać?

Chociaż wielu producentów w tym miejscu zapewne zwróci uwagę, że porównujemy truskawki z szypułką i bez niej, to nie zapominajmy o kosztach i czasie. Wyjazd na rynek hurtowy generuje dodatkowe koszty, takie jak paliwo czy opłata za wjazd. Ponadto nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile czasu spędzimy na rynku. W przeciwieństwie do dosyć szybkiej sprzedaży owoców do przetwórstwa. Dodatkowy czas pracy, to również dodatkowe koszty.

Wielu plantatorów podkreśla, że w takich momentach jak ten, nie warto jechać z truskawkami niższej jakości na rynki hurtowe. W sprzedaży powinien znajdować się wyłącznie towar premium. Przy taki scenariuszu łatwiej jest producentom utrzymać wyższe stawki.

Możliwy jest również inny scenariusz, który mogliśmy okresowo zaobserwować w minionych sezonach. Mianowicie ceny truskawek przemysłowych w znaczącym stopniu wpłyną na minimalne stawki transakcyjne na rynkach hurtowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here