W czerwcu wyeksportowaliśmy więcej świeżych i mrożonych malin

mrożone owoce

Baza danych Głównego Urzędu Statystycznego poszerzyła się niedawno o dane eksportowe za czerwiec. Te, podobnie jak dane o imporcie, pozwalają wyciągnąć ciekawe wnioski lub potwierdzić nasze wcześniejsze przypuszczenia.

Owoce świeże

W przeciwieństwie do rynku truskawek przemysłowych, truskawek deserowych nie dotknął kryzys i ceny sprzedaży poniżej kosztów. Oczywiście, notowaliśmy dołki cenowe w okresach największej podaży, ale absolutnie nie można powiedzieć, że sytuacja była zła lub bardzo zła. Płynna sprzedaż w kraju to znacznie niższy eksport. W czerwcu tego roku był on aż o połowę niższy niż w minionym sezonie.

Z kolei o 51% wyższy rok do roku, był eksport świeżych malin. Czerwiec to miesiąc zbiorów spod osłon lub i początek zbiorów z upraw otwartych. Zatem dane są w pewnym sensie potwierdzeniem, że perspektywiczna jest w Polsce uprawa malin bardzo wysokiej jakości. Eksperci potwierdzają, ze plantatorzy zamierzają inwestować właśnie w tym segmencie.

Owoce mrożone

Mniej wyeksportowanych truskawek zbiega zbiega się w czasie z niższym importem i bardzo niskimi cenami skupu. Te nierzadko nie rekompensowały nawet nakładów na produkcję. Trudno dziś przewidzieć, jaki scenariusz czeka nas na rynku truskawek do przetwórstwa. W przypadku mrożonych owoców po raz kolejny zaskakują maliny. Eksport mrożonek był niemal o 1000 ton wyższy niż przed rokiem. Niestety, większe wysyłki za granicę przed sezonem nie wpłynęły na ceny skupu, które pod koniec czerwca wyniosły około 5,00 zł/kg. Ponadto nie sposób oszacować, jaki odsetek stanowił reeksport mrożonych malin, które do Polski przyjechały z Ukrainy.

 

czerwiec 2023 czerwiec 2023
świeże truskawki 2388 ton 1228 ton
świeże maliny 222 ton 336 ton
truskawki mrożone 6416 ton 5512 ton
maliny mrożone 2750 ton 3642 ton
porzeczki czarne mrożone 1920 ton 1824 ton
koncentrat jabłkowy 116 ton 677 ton
jabłkowy sok NFC 152 ton 101 ton

Eksport wybranych produktów w czerwcu 2023. Tabela opracowana na podstawie danych GUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here