Świeże i mrożone owoce oraz koncentrat jabłkowy z Ukrainy objęte kontrolą SENT

cysterny

Ministerstwo Finansów rozszerzyło listę produktów rolnych monitorowanych systemem SENT. Wśród nich znalazły się świeże i mrożone owoce oraz koncentrat jabłkowy.

12 sierpnia 2023 roku weszło wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w katalogu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu).

Od kilku dni kontrolą objęte są produkty, których import ma istotny bądź kluczowy wpływ na ceny owoców w Polsce oraz ogólną sytuację rynkową. Tak jest przede wszystkim w przypadku mrożonych malin. Dzięki temu służby dokładnie wiedzą w czasie rzeczywistym, ile ton danego produktu wjechało w ostatnim czasie do Polski i gdzie dokładnie znajdują się owe transporty.

Zgłaszanie transportów świeżych i mrożonych owoców oraz koncentratu jabłkowego nie jest obowiązkowe. Jednak rozporządzenie zawiera bardzo istotny zapis. Przedsiębiorcy muszą zgłaszać transporty pochodzące z Ukrainy. Nawet, gdy mają one trafić do Polski przez terytorium innego kraju. Przesyłki transportowane przez Polskę nie muszą być zgłaszane do systemu (np. transport z Ukrainy do Holandii). Importerzy nie muszą również zgłaszać partii sprowadzanych do Polski z krajów innych niż Ukraina.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 8 sierpnia 2023 roku systemem SENT będą objęte następujące produkty rolne (ograniczyliśmy wykaz do owoców):

  • truskawki świeże, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • maliny świeże, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • żurawina wielkoowocowa i borówka wysoka jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • truskawki mrożone, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • maliny mrożone, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • porzeczki czarne mrożone, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • jagody leśne, jeżeli masa brutto przesyłki 3 000 kg,
  • zagęszczony sok jabłkowy, jeżeli masa brutto przesyłki przekracza 10 000 kg
  • pozostałe owoce niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego, jeżeli masa brutto przesyłki towarów objętych tym kodem przekracza 500 kg,

źródło: www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here