Wczoraj truskawki można było sprzedać na skupach po 4,00 zł/kg

truskawki skup

Wczoraj zanotowaliśmy kolejne wzrosty cen skupu truskawek przemysłowych. Plantatorzy nadal liczą na więcej…

Wczoraj chyba na wszystkich punktach skupu w zagłębiu grójeckim zagościła cena 4,00 zł/kg za truskawki bez szypułki. Cena za truskawki z szypułką wzrosła natomiast do 3,30 zł/kg.

Wszystko wskazuje na to, że ten sezon będzie kolejną powtórką z minionych lat. Chodzi o brak logiki w kształtowaniu się cen. Pierwsze partie truskawek najwyższej jakości skupowane są po najniższych cenach. Z kolei owoce znacznie niższej jakości w drugiej części sezonu są obiektem rywalizacji przetwórców, a w rezultacie są kupowane przez nich drożej.

 

skup truskawek
Wykres ilustrujący ceny skupu truskawek przemysłowych w 2023 roku

Istotnym czynnikiem jest ogólny postęp zbiorów. Jak relacjonują nam plantatorzy, w czerwińskim zagłębiu truskawkowym sezon jest już „przepołowiony”. Oznacza to, że na punkty skupu trafiają powoli coraz mniejsze ilości surowca. Tam spotkamy się również z nieco wyższymi cenami skupu – 3,55 zł/kg netto za truskawki z szypułką.

Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, ilości importowanych truskawek z Egiptu i z Ukrainy nadal nie zaspokajają potrzeb produkcyjnych krajowych przetwórni.

Wzrosty cen cieszą, ale to nadal za mało jak na tegoroczne koszty. Minimalną ceną, która satysfakcjonowałaby producentów jest poziom 5,00 zł/kg i więcej. Do niej jeszcze daleko…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here