Zbiór mechaniczny i zbiór ręczny malin – ile naprawdę kosztuje?

zbiór malin

W trakcje tegorocznej konferencji Jagodowe Trendy 2023 w Kraśniku wielokrotnie nawiązywano do kosztów produkcji owoców jagodowych, przede wszystkim malin. Dokładnie wyliczył je dr Dariusz Paszko.

Koszt zbioru ręcznego

Podczas swojego wykładu ekspert przekonywał, że koszt zbioru to nie tylko stawka godzinowa, czy uzgodniona wspólnie stawka od każdego zerwanego kilograma. To również ubezpieczenie, zakwaterowanie, a bardzo często również wyżywienie. 

W tym sezonie koszt ręcznego zbioru w przypadku malin letnich wyniósł 2,00 – 2,20 zł/kg, a w przypadku malin jesiennych 2,20 – 2,50 zł/kg. Dodając do tego wszystkie koszty, które plantatorzy nierzadko pomijają, dr Paszko wyliczył finalne koszty zerwania każdego kilograma na:

  • maliny letnie 2,50 – 2,70 zł
  • maliny jesienne 2,70 – 3,00 zł

Koszt zbioru mechanicznego

Drugiego dnia konferencji tematowi mechanicznego zbioru poświęcono dwa wykłady. Z jednej strony ograniczenie kosztów zbioru bez wątpienia jest najskuteczniejsze, jeśli chcemy, aby produkcja w Polsce była opłacalna i konkurencyjna. Z drugiej jednak istnieje szereg przeszkód, które go hamują. Jest to przede wszystkim duże rozdrobnienie małych plantacji malin.

Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyliczył koszty zbioru mechanicznego dla najdroższych i najbardziej zaawansowanych kombajnów całorzędowych (marki Korvan i Littau). Jak zaznacza, w tym wypadku pod uwagę należy wziąć koszty napraw, garażowania, odsetki od kredytów, dniówki dla pracowników i inne koszty pośrednie.

Tak prezentują się jednostkowe koszty dla kombajnu za około 1,3 miliona złotych, który pracuje na 15 hektarach malin letnich (10-15 ton z ha) i 18 hektarach malin jesiennych (8-10 ton z ha):

  • maliny letnie 1,02 zł
  • maliny jesienne 1,54 zł
dr Dariusz Paszko (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) podczas swojego wystąpienia na konferencji Jagodowe Trendy 2023 w Kraśniku
dr Dariusz Paszko (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) podczas swojego wystąpienia na konferencji Jagodowe Trendy 2023 w Kraśniku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here