Robert Binkiewicz, Agrosimex: Cięcie zimowe jabłoni 2022

robert binkiewicz

Zdaniem Roberta Binkiewicza z firmy Agrosimex, cięcie zimowe to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych w sezonie. Determinuje on zarówno wzrost, wigor, a także plonowanie naszych sadów jabłoniowych. Jakie są podstawowe zasady cięcia i co zmieniło się tym aspekcie w ciągu ostatnich lat?

Każdą odmianę, czy kwaterę należy traktować indywidualnie. Rozpoczęcie cięcia każdej z nich wypada zacząć od określenia rodzaju błędów czy siły wzrostu. Należy także przypomnieć sobie, jak wyglądało plonowanie ostatniej jesieni. W przypadku młodych sadów zakładanych z materiału dwuletniego warto tak podejść do cięcia, aby plonowanie w drugim roku po posadzeniu nie było zbyt duże i tym samym nie osłabiło wigoru naszego sadu.

Już w podręcznikach do sadownictwa sprzed 20, 30 czy 50 lat spotkamy się z takim samym rozplanowaniem samego zabiegu w czasie. Najpierw tniemy odmiany najbardziej odporne na mróz i najstarsze kwatery. Czym bliżej do wiosny wykonujemy cięcie w odmianach mniej odpornych na mróz i najmłodszych kwaterach. 

Doradca nie jest zwolennikiem zbyt intensywnego cięcia sadów karłowych. Dlatego proponuje, aby nie usuwać zbyt wielu gałęzi, lecz w miarę możliwości skracać je. Gałęzi powinni być dużo, powinny być krótkie i usztywnione.

W przypadku nowych nasadzeń, na przykład 3m x 0,7m powinniśmy się skupić na takiej metodyce cięcia, aby uformować równomierny szpaler. Ponadto cięcie powinno skutkować tym, żeby owocowanie było możliwie jak najbliżej pnia. Nie możemy dopuścić, aby nieco starsze gałęzie nie zachodziły na siebie między drzewami, a także nie wyrastały zbyt daleko w międzyrzędzia. W związku z tym skracamy (klikamy) nawet krótkie gałązki zakończone pąkami kwiatowymi.

W przypadku nieco starszych kwater bardziej istotnym zadaniem staje się równomierne docieranie światła do wszystkich części korony. Zdaniem R.Binkiewicza nie należy usuwać wszystkich obwieszajacych się gałęzi, tylko odpowiednio je skracać, tak, aby zapobiec drobnieniu owoców i ułatwić dostęp światła do nich. Oczywiście, gdy gałęzi jest zbyt dużo konieczne jest ich usunięcie przy pniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here