Halyomorpha halys coraz bardziej widoczna

halyomprha

Obecność inwazyjnego szkodnika Halyomorpha halys zatacza coraz szerszy krąg. Z przeprowadzonej na Węgrzech ankiety wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat występowanie szkodnika w tym kraju stało się masowe.

Węgrzy przeprowadzili badanie wśród 14 tys. respondentów, a na podstawie wyników sporządzono krajową mapę występowania pluskwiaka. Okazało się, że występuje on we wszystkich regionach kraju, w szczególności na południu. 

Warunki na Węgrzech sprzyjają. Szkodnik nie ma praktycznie żadnych naturalnych wrogów, zmiany klimatyczne (brak silniejszych zimowych mrozów) również pomagają im przetrwać. Jest także duża dostępność roślin żywicielskich (Halyomorpha niszczą jabłka, owoce jagodowe i pomidory), a zabudowania gospodarskie dają bezpieczne schronienie podczas miesięcy zimowych. 

Gatunek pochodzi z Azji, skąd został zawleczony do Europy. Jak podaje PIORIN, osobniki H. halys odżywiają się sokami roślin – nimfy żerują na liściach, łodygach i owocach roślin oraz kolbach kukurydzy, a osobniki dorosłe głównie na owocach. Na porażonych organach roślinnych pojawiają się niewielkie nekrotyczne plamki (średnicy ok. 3 mm) i bruzdy oraz brązowawe przebarwienia. Silnie porażone owoce są zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży.(źródło: PIORIN)

Zdecydowanie najwięcej o szkodliwości tego pluskwiaka mówią Włosi, przede wszystkim w kontekście produkcji gruszek. Kolejne wycofania substancji sprawiają, że ochrona chemiczna jest zdecydowanie ograniczona. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie w tym kraju naturalnego wroga osy samurajskiej, czyli Trissolcus japonicus (z ang. samurai wasp), która pasożytuje na jajach Halyomorpha przerywając w ten sposób cykl rozrodczy. W tym roku pierwsze osobniki zostały wypuszczone do środowiska.  

Kolejne informacje o występowania szkodnika płyną z Austrii, Niemiec, również w Polsce pojawiły się sygnały o zaobserwowaniu tego szkodnika. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here