Częste opady i odpowiednie temperatury doprowadziły do bardzo dużej presji brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. W słabiej chronionych sadach widać częste oznaki choroby, która nadal stanowi duże zagrożenie. Modele chorobowe stale alarmują o infekcjach moniliozy w gatunkach pestkowych.
Ponad tydzień temu informowaliśmy o dużej presji ze strony brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Alarmy z modeli chorobowych dotyczyły wszystkich zagłębi produkcji sadowniczej jak również wszystkich gatunków drzew pestkowych. W sadach wiśniowych możemy zaobserwować objawy bytowania grzybów odpowiedzialnych za rozwój choroby.
Lustrowaliśmy dziś dwa sady. Chroniony i taki, w którym nie wykonano zabiegów fungicydami. W pierwszym przypadku objawy moniliozy są nieliczne i występują przede wszystkim na młodych drzewkach. Niemniej, nie ulega wątpliwości, że przebieg pogody w tym roku doprowadził do dużej presji moniliozy.
W drugim sadzie charakterystyczne symptomy brunatnej zgnilizny można spotkać na ponad połowie drzew, co widzimy na poniższych zdjęciach. Spotkamy zaschnięte końcówki pędów, które następnie będą obumierały. Widzimy także pierwsze wycieki gumy. Tam, gdzie nie wykonano na czas zabiegów fungicydami, widać wyraźnie bardzo częste objawy choroby.
Obecnie presja ze strony moniliozy nadal jest na bardzo wysokim poziomie. Alarmy o infekcjach dotyczą obecnie zarówno wiśni, czereśni i śliw. Na poniższych wykresach ze stacji meteo, widzimy, że od kilku dni mamy do czynienia z infekcjami brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Ta grzybowa choroba miała w ciągu ostatnich dni idealne warunki do rozwoju. Deszczowa aura i temperatura około 20 stopni sprzyjały rozwojowi grzybów Monilinia laxa i Monilinia fruticola. Choroba stanowi szczególne zagrożenie dla młodych drzew gatunków pestkowych, ponieważ może doprowadzić do ich obumierania.
Jeśli na poniższych wykresach wartość wynosi 0, to wówczas nie ma zagrożenia ze strony danej choroby. Jeśli wykres znajduje się na zielonym kolorze, oznacza to niski poziom zagrożenia. Wykres na kolorze żółtym jest równoznaczny z ostrzeżeniem. Oznacza to, że działania należy podjąć na przykład w odmianach podatnych na daną chorobę. Kolor czerwony to infekcja.