Polskie jabłka podrożały w czerwcu, niestety, nie dla sadowników

eksport jabłek

Temat jabłek i handlu nimi tradycyjnie traci na znaczenie w maju, czerwcu i lipcu na rzecz owoców jagodowych. Jak kształtują się polskie i europejskie ceny w czerwcu?

Niestety, w od połowy maja handel jabłkami znacząco wyhamował, a ceny nieco spadły. Sadownicy otrzymują oferty na poziomie 1,10 zł/kg za jabłka wysokiej jakości przechowywane przez około 8 miesięcy.

Ceny dla sadowników nieznacznie spadły, a ceny jabłek wysortowanych nieco wzrosły. Z jednej strony to zastanawiające, a z drugiej możemy się tylko domyślać, że różnica zostaje w rękach pośredników. Jak wynika z danych KE, kilogram wysortowanych i zapakowanych jabłek w Polsce kosztował w czerwcu średnio 2,45 zł/kg.

Co ciekawe średnie ceny jabłek przygotowanych do sprzedaży były w Polsce niższe w kwietniu (średnio 2,31 zł/kg), gdy grupy producenckie i eksporterzy średnio płacili więcej za jabłka sadownikom. Jeśli spojrzymy na całą Unię Europejską w czerwcu to jabłka osiągały najwyższe ceny we Francji, Hiszpanii i w Portugalii. Najniższe natomiast w Polsce i w Belgii.

ceny jabłek w Polsce

źródło: www.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here