Rynkowa cena „suchego przemysłu” zrównała się z kontraktami

przemysł

Maksymalne ceny skupu „suchego przemysłu” osiągnęły właśnie poziom stawek z jesiennych kontraktów na luty. Chodzi o kwotę 0,55 zł za kilogram surowca.

Początek lutego to powolne, choć systematyczne wzrosty cen jabłek przemysłowych. Obecnie surowiec pochodzi z sortowania jabłek deserowych, ale także bezpośrednio z chłodni. Do przetwórstwa trafiają przede wszystkim partie najniższej jakości i odmiany, które skupowane są po najniższych cenach lub takie, których sprzedaż jest trudna.

Maksymalna stawka, jaką mogą otrzymać dziś sadownicy za wspomniany surowiec to 0,55 zł za kilogram netto (0,58 zł/kg brutto). Oczywiście na rynku jest jeszcze dużo ofert zakupu po niższych stawkach. Niemniej, jeśli trend będzie się utrzymywał to bez wątpienia wpłynie on pozytywnie na ceny jabłek deserowych.

Przy sprzedaży Szampiona czy Goldena Deliciousa maksymalne ceny skupu są na poziomie 0,60 zł za kilogram. Kolejne wzrosty cen „po groszu” wpływają jednak w pierwszej kolejności na ceny jabłek na obieranie, za które można obecnie otrzymać najczęściej 0,60 – 0,65 zł za kilogram.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w styczniu i obecnie, import koncentratu jabłkowego z Ukrainy jest znacznie niższy. Zapewne jest to jednym z czynników, który wpływa na wzrosty cen surowca. Głównego powodu należy natomiast doszukiwać się w spadających cenach gazu, a także stałym i dobrym popycie na koncentrat jabłkowy z Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here