Sadownicy w Polsce „zamknęli” zdecydowanie mniej jabłek niż rok temu

Jabłka

Najnowszy raport WAPA wskazuje, że ilość jabłek deserowych zmagazynowanych w europejskich i polskich chłodniach jest wyraźnie mniejsza niż rok temu o tej samej porze.

Zacznijmy od tego, że na początku 2022 roku omawialiśmy już drugi raport WAPA. Jednak w tym sezonie organizacja nie opublikowała danych za listopad. Niemniej w całej Wspólnocie na początku grudnia było o 8,6% mniej jabłek niż na początku grudnia 2021. Zamiast 4,90 miliona ton, sadownicy przechowywali 4,48 miliona ton jabłek w chłodniach. Pamiętajmy, że cały czas odnosimy się do danych sprzed miesiąca.

Jeśli chodzi o Polskę to spadek rok do roku jest dwukrotnie większy niż sumarycznie w całej Unii. Na początku grudnia w polskich chłodniach było 1 420 000 ton zamiast niemal 1 700 000 ton rok wcześniej. Mówimy więc o spadku całkowitego zmagazynowanego wolumenu o 16,2%.

O trendzie, w którym sadownicy zdecydują się przechować mniej jabłek deserowych w sezonie 2022/23 mówiło się w branży praktycznie od początku zbiorów. Głównym czynnikiem było ryzyko wzrostów cen energii elektrycznej do poziomów czyniących przechowanie nierentownym. Z drugiej strony jesienią nie brakowało również opinii, że ilości przechowywanych jabłek są praktycznie takie same, jak w ubiegłym sezonie. Niemniej szacunki WAPA (za TRSK) temu przeczą.

Największy spadek zmagazynowanego wolumenu jabłek dotyczy Hiszpanii (-29%). W tym przypadku przyczyną są wiosenne przymrozki, które znacząco ograniczyły plonowanie jabłoni. W przypadku Belgii (-28%) kluczową rolę odegrały wyjątkowo niskie ceny jabłek od początku sezonu, ale również rosnące ceny prądu.

zapasy jabłekźródło: wapa-association.org

2 KOMENTARZE

  1. Na pewno? Kto to policzył? Mnie się wydaje a jestem dużym sadownikiem z centralnej Polski że jest ok50% mniej. Wielu sadowników nawet nie włączyło chlodni. A może po zużyciu prądu w powiatach/gminach Sadowniczych statystyki zrobić i porównać do innych okresów?

  2. Ja jestem mym sadownikiem i ci co zawsze zamykali pod sufit to zamknęli .
    Po wtóre nieważne ile zamknęli tylko czy jest popyt na jabłko .bo jak nie będzie to i tego zamkniętego będzie za dużo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here