WAPA obniża prognozy zbioru jabłek i gruszek w Europie

zbiory jabłek

Pierwotne prognozy dotyczące jabłek zostały obniżone o ponad 400 tysięcy ton w skali Europy. Zbiory gruszek również będą niższe od początkowych szacunków.

WAPA opublikowała pierwsze szacunki zbiorów 3 sierpnia. Wówczas oszacowano, że zbiory jabłek w całej UE będą o 3,3% niższe niż przed rokiem i wyniosą 11,41 miliona ton. Znacznie niższe, bo o 12,9% miały być zbiory gruszek (1,75 miliona ton).

Najnowsze informacje z krajów członkowskich wskazują przede wszystkim na negatywny wpływ pogody na tegoroczne zbiory. Sierpniowych, wrześniowych i październikowych czynników wpływających na finalne zbiory nie można było przewidzieć na początku sierpnia.

W efekcie WAPA szacuje obecnie, że zbiory jabłek w 2023 roku mają ustabilizować się na poziomie nieco poniżej 11 mln ton. To około 4 % mniej w stosunku do ubiegłego sezonu. Niższe prognozy to bez wątpienia dobra informacja dla cen jabłek w nadchodzących miesiącach.

Jeśli chodzi o gruszki, dalsze pogorszenie prognoz we Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Holandii doprowadzi do niższych zbiorów, nawet niższych niż w 2021 roku. Oczekuje się, że ostateczny plon gruszek wyniesie około 1,72 miliona ton.

źródło: www.wapa-association.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here