WAPA: Najwięcej jabłek jest obecnie we włoskich chłodniach

ceny jabłek w Holandii

WAPA opublikowało najnowsze szacunki zmagazynowanych jabłek i gruszek. Najwięcej jabłek mają w swoich chłodniach Włosi. 

Z najnowszych szacunków dotyczących ilości zmagazynowanych w europejskich chłodniach jabłek wynika, że to Włosi dysponują największym tonażem. Ich zapasy wynoszą 619 673 ton. 

Na dzień 1 kwietnia zapasy jabłek w Polskich chłodniach oszacowano natomiast na 617 000 ton. Jest to nieco więcej niż rok temu o tej samej porze, niemniej różnica rok do roku w marcu wynosiła 6,9%. W najnowszym zestawieniu wynosi 4,2%. 

Warto podkreślić po raz kolejny, że prezentowane dane są podawane z miesięcznym opóźnieniem. Teoretycznie przyjmując marcową dynamikę sprzedaży (278 000 ton), to z dniem pierwszego maja w naszych chłodniach znajduje się dziś około 339 000 ton jabłek, czyli 60 000 ton mniej niż na początku maja minionego sezonu. 

Pamiętajmy jednak, że w praktyce sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Sadownicy czekają na mechanizm wycofania jabłek z rynku i nie spieszą się już ze sprzedażą. 

W całej Europie jest jeszcze 2 180 415 ton jabłek. To niestety aż o 13,1% więcej niż rok temu. Mniej jabłek niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu jest wyłącznie w Austrii.

Wielu ekspertów zakładało, że w przypadku jabłek sezony handlowe mogą się na siebie nałożyć. W przypadku Polski, rozpoczęcie mechanizmu wycofania i otwarcie rynku białoruskiego mogą sprawić, że w handlu jabłkami wystąpi jednak krótka przerwa. 

wapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here