Zachód chce stawiać na rynki hurtowe

Rynek hurtowy jabłek w Broniszach - aktualne ceny

Konieczność tworzenia krótkich łańcuchów dostaw jest niewątpliwie korzystna dla rolników. Hasło jest postulowane również przez nasze Ministerstwo Rolnictwa. Członkowie Europejskiej Grupy Rynków Hurtowych chcą praktykować to hasło poprzez rozwój takiego handlu i budowę nowych rynków w Europie.

Zdaniem Włochów pandemia zmienia nawyki żywieniowe Europejczyków. W najbliższych latach będziemy świadkami rozwoju rynków hurtowych i nowych modelów konsumpcji. W związku z tym zachodzi konieczność budowy nowych obiektów tego typu, a także modernizacji tych już istniejących.

Silna pozycja rynków hurtowych oddala widmo przewagi rynkowej dużych sieci handlowych. Cena nie jest narzucana przez odbiorców a jest wynikiem działania praw popytu i podaży. Aby skrócić łańcuchy dostaw i tym samym poprawić położenie polskich rolników również w naszym kraju konieczny jest rozwój tego modelu handlu. Zwłaszcza, że powyższe działanie wpisuje się w strategię Nowego Zielonego Ładu.

Fabio Massimo, prezes Europejskiej Grupy Rynków Hurtowych jest zdania, że rynki są konieczne do uczynienia drogi z pola na stół krótszą. To co dzieje się na europejskim rynku poniekąd niesie za sobą konieczność wspomnianych działań.

Gdy na zachodzie postuluje się rozwój rynków hurtowych w Polsce ten model handlu niestety jest w odwrocie. Od momentu wejścia do Polski dużych sieci supermarketów, udział handlu hurtowego w obrocie owoców i warzyw stale spada.

źródło: italiafriut.met

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here