Alwa pęka po ulewnych deszczach

Alwa

Trwają zbiory Alwy. Okazuje się, że deszcze, z którymi mamy ostatnio do czynienia powodują pękanie jabłek. 

Chociaż wczoraj w większości rejonów pogoda pozwoliła kontynuować zbiory i wielu miejscach nie padało to aura była raczej nieprzyjemna. Było bardzo mokro przez cały dzień i jabłka nie zdążyły wyschnąć. 

Deszczowa pogoda trwa już od kilku dni, a wszystko wskazuje, że aż do niedzieli mogą pojawiać się opady deszczu. Takie warunki pogodowe w trakcie zbiorów skutkują pękaniem jabłek. Było tak w przypadku Szampiona – na tej odmianie również zaczęły pojawiać się pęknięcia, ponieważ końcówka zbiorów przypadła na poprzednią falę opadów. 

Podobnie dzieje się teraz z odmianą Alwa – następstwem kilkudniowych opadów deszczu są pęknięcia na jabłkach. Takie jabłka należy odrzucić na przemysł, jednak w czasami pęknięcia są małe i łatwo można je przeoczyć. W trakcie przechowywania w miejscach uszkodzeń mogą rozwijać się choroby grzybowe. Szczególnie łatwe do przeoczenia są małe pęknięcia, takie jak widoczne na zdjęciu. 

Popękane owoce stanowią bardzo mały odsetek, jednak ich udział i tak powoduje straty, tym bardziej, że sadownicy mieli nadzieję na dobry plon. W ubiegłym roku zdecydowanie większość producentów narzekała na jakość Alwy – skórka była często ordzawiona, pełno było otarć i mikropęknięć. W tym roku sytuacja wygląda znacznie lepiej, a sezon do tej pory sprzyjał produkcji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności