BlueN®, czyli produkt mikrobiologiczny zawierający bakterie wiążące azot z powietrza, stosowany jest w polskich sadach już od dwóch sezonów. Pora na podsumowania.
9 listopada 2023 w Rulewie (województwo kujawsko-pomorskie) odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę Chemirol we współpracy z Corteva Agriscience, na której omówiono dwa lata stosowania przez rolników i sadowników produktu BlueN®, który zawiera wyselekcjonowany szczep bakterii Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T. Bakterie wiążące azot, a obecne w BlueN®, wnikają do rośliny poprzez liście i kolonizują ją, a następnie wiążą azot z powietrza dostarczając go bezpośrednio do części nadziemnych rośliny. Do rozwoju wykorzystują metanol wydzielany przez rośliny podczas wzrostu. Stosując ten produkt możemy dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu prosto z powietrza.
W zamyśle BlueN® stworzono do optymalizowania posypowego nawożenia azotem. Jak pamiętamy, rekordowe ceny nawozów i rynkowe zawirowania sprawiły, że sadownicy, którzy produkt testowali, zupełnie zrezygnowali z posypowego nawożenia azotem. Wygrały aspekty ekonomiczne. Niemniej jednak nieprzerwanie prowadzone są badania laboratoryjne i polowe, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wykonywanych zabiegów, a także zebrać doświadczenia z zastosowania bakterii azotowych Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T w uprawie innych gatunków (np. truskawek). Produkt jest również idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw prowadzących uprawę systemem ekologicznym (Świadectwo IUNG Puławy SE 65/2022). Wpisuje się również bardzo pozytywnie w założenia Zielonego Ładu.
Jak zauważył Krzysztof Kochański (Chemirol), BlueN® to produkt, który ciągle się rozwija. Nie są to jednak tylko badania laboratoryjne, ale wspólne doświadczenia z rolnikami i sadownikami na ich plantacjach. Doradcy firmy założyli takie doświadczenia w 348 lokalizacjach w kraju i jak podkreślają, taka forma współpracy jest nieodzowna. Na podstawie prowadzonych badań i opinii ze strony gospodarzy, zaktualizowane zostały rekomendacje stosowania preparatu w uprawach rolniczych i sadowniczych. Badano m.in. w której fazie rozwojowej aplikacja bakterii azotowych zawartych w produkcie BlueN® przyniesie najlepszy efekt. Analizowano również efektywność zastosowania w zależności od warunków pogodowych. Kolejny ważny aspekt – obserwacja roślin w trakcie wegetacji – oczami doradców, ale przede wszystkim plantatorów.
Jak dodała dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu i PR w PUH „Chemirol” sp. z o.o., badania prowadzone zarówno we własnym zakresie przez Spółkę, jak i we współpracy z firmą Corteva Agriscience, dostarczają rzetelne wyniki, które później stanowią podstawę do podejmowania decyzji, niemniej jednak najlepszą rekomendacją dla produktów są pozytywne opinie ze strony rolników, sadowników, plantatorów, którzy stosują BlueN®, a także ich wnioski. Stąd ponad 120 spotkań terenowych, które firma zorganizowała na polach i plantacjach, aby w trakcie sezonu wegetacyjnego 4,5 tys. rolników mogło zobaczyć efekty stosowania bakterii azotowych Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T na własne oczy.
Głos zabrał także dr inż. Marek Reich, który z produktami mikrobiologicznymi pracuje od ponad 15 lat. W jego opinii kluczowe przy takich rozwiązaniach jest kilka aspektów, które spełnia właśnie BlueN®. Są to: łatwość zastosowania (BlueN® stosowany jest w trakcie wzrostu roślin, od temperatury 5 stopni Celsjusza, kiedy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków bezpośrednio po zabiegu, ważne jest też, jeżeli temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 25 stopni Celsjusza, zabieg wykonać wieczorem lub rano), kompatybilność z innymi zabiegami (poparta badaniami laboratoryjnymi i doświadczeniami polowymi. Lista kompatybilności dostępna na stronie bluen.info) i potwierdzona efektywność.
Obok upraw rolniczych produkt BlueN® można również szeroko stosować w uprawach sadowniczych. Pracownicy firmy Chemirol prowadzą w tym celu szereg doświadczeń. Równie ważne są konkretne obserwacje i doświadczenia poszczególnych sadowników, którzy wykorzystali w swoich sadach bakterie azotowe.
O zastosowaniu preparatu BlueN® w uprawach sadowniczych poinformował Wojciech Kukuła (FruitAkademia, Chemirol). W sadach jabłoniowych rekomendujemy zastosowanie produktu BlueN® w momencie, kiedy rozwinięte jest co najmniej 50% blaszki liściowej. W przypadku większości drzew owocowych mówimy najczęściej o okresie okołokwitnieniowym, ale także tuż po kwitnieniu. Niemniej np. u wiśni liście odsłaniają się dopiero po kwitnieniu stąd też wyznacznikiem powinna być dostępność blaszki liściowej, przez którą bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T będą kolonizować roślinę – zaznaczał. Owszem, widzimy, że przesunięcie aplikacji nieco wcześniej również przynosi dobre efekty, wydłużamy czas działania bakterii w roślinie, jednak musimy pamiętać, że liście w sadach jabłoniowych pojawiają się w momencie, kiedy mamy jeszcze do czynienia z ryzykiem przymrozków, a warto nadmienić, że zalecamy, aby nie stosować BlueN®, jeśli istnieje możliwość wystąpienia przymrozków bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie w późniejszym terminie, uzasadnione będzie to np. w uprawie truskawek po zbiorach i skoszeniu plantacji, w momencie wybijania młodych liści – nadal prowadzimy badania pod tym kątem – mówił.
Jednym z wielu sadowników, którzy od dwóch lat stosują BlueN® jest Pan Krzysztof Adamowicz z powiatu grójeckiego. Stosuje BlueN® od dwóch sezonów i przez ten czas nie nawoził swoich upraw azotem posypowo. Jak przekonuje, nie widzi różnicy, jeśli chodzi o kondycję drzew w porównaniu do lat, kiedy stosował nawożenie mineralne azotem. Chociaż jak sam podkreślił drzewa nie rosną w ‘wilki’, rosną umiarkowanie, a pędy zakończone są pąkami kwiatowymi, to różnica na plus. Sadownik nie zaobserwował również spadku plonu w przypadku jabłoni. Produkt stosował również w truskawkach. W obu gatunkach obserwował poprawę jędrności, a w przypadku jabłek (np. odmiany Alwa) również widoczną poprawę wybarwienia. Jak podkreślił kolejny już rok stosowania i ta sama sytuacja, a mianowicie rumieniec na jabłkach pojawił się wcześniej niż bez BlueN®, a owoce miały nieco więcej naturalnego połysku.
Koniczyna też wiąże azot z powietrza, a do tego jeszcze pszczółki mają zajęcie. Może jakieś bakterie na robaka wymyślicie.