Ceny „przemysłu” zatrzymały się w miejscu pomimo mniejszych dostaw

jabłka przemysłowe

Przez ponad dwa tygodnie na rynku jabłek przemysłowych w zasadzie niewiele się dzieje. Ceny skupu praktycznie zatrzymały się w miejscu pomimo zdecydowanie mniejszych dostaw surowca.

Jabłka przemysłowe do produkcji soków, zwane „suchym przemysłem” skupowane są od 0,54 do 0,56 zł/kg. Wybrane odmiany na soki, musy czy przeciery to stawki na poziomie 0,65 zł/kg. Najwyższe ceny tradycyjnie dotyczą jabłek na obieranie – 0,80 zł/kg. W tym segmencie sadownicy oczekują stawek na poziomie „równej” złotówki. Niemniej, jak widać, powyższe ceny nie zmieniają się od kilkunastu dni.

Można zatem powiedzieć, że mamy od czynienia ze stabilizacją, która w branży jabłek przemysłowych i ogólnie przetwórstwa owocowego jest rzadkością. Jeśli chodzi o rynek koncentratu to jest podobnie. Z tą różnicą, że ten rynek od lat jest stabilny, a ceny zmieniają się co kilka tygodni lub miesięcy. Na rynku zachodnioeuropejskim dalej obowiązuje cena 1,40 euro/kg (6,58 zł/kg).

Niestety, przez ostatnie tygodnie obniżył się nieco eksport polskiego koncentratu do Stanów Zjednoczonych. Nie znamy dokładnej przyczyny. Niemniej w raporcie Departamentu Rolnictwa, podaż ze wszystkich, głównych kierunków importu określana jest jako „fairly light”, czyli dość niska, zatem zagadnienie nie dotyczy wyłącznie naszego produktu.

W ostatnich dwóch tygodniach, amerykańscy importerzy sprowadzili znacznie więcej koncentratu jabłkowego z Ukrainy niż z Polski. Stało się tak pomimo faktu, że ceny są na bardzo wyrównanym poziomie około 13,00 zł za kilogram produktu.

źródło: National Apple Processing Report / Numer 28 i 29

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here