Ceny skupu śliwek wzrosną szybciej niż spadały?

Valor

Ceny skupu śliwek rosną, więc potwierdzają się przewidywania sadowników. Po zbiorach Lepoticy podaż ma być na tyle niska, że pośrednicy mają o owoce te rywalizować. Czas pokaże czy i ta prognoza się sprawdzi.

Tymczasem w zagłębiu grójeckim nie znajdziemy już firm czy grup producenckich, które skupują śliwki poniżej poziomu 2,00 zł/kg. Wczoraj, 9 sierpnia, ceny wzrosły po raz kolejny. Kupujący przyznają, że w miarę postępu zbiorów Lepoticy, dostawy są nieco mniejsze. Dziś, 10 sierpnia notujemy kolejne wzrosty. Grupy wysyłają wiadomości SMS o cenie 2,10 zł/kg.

Pamiętajmy, że zagłębie grójeckie nie słynie ze śliwek, lecz z jabłek. Zagłębie produkcji śliwek to okolice Szydłowa. To właśnie tam, w związku z największą podażą stawki są najniższe. To naturalne, że pośrednicy korzystają na największej podaży. Naturalne jest również, że sadownicy szukają najlepszych ofert. W związku z tym często dostarczają większe ilości śliwek do grup w zagłębiu grójeckim.

Na poniższym wykresie przedstawiliśmy ceny skupu śliwek w jednej z grup producenckich w zagłębiu grójeckim. W tym wypadku najniższa cena to 1,80 zł/kg. Jednak w tym samym czasie w rejonie były podmioty, które oferowały zaledwie 1,60 zł/kg. W okolicach Szydłowa ceny spadły do 1,50 zł/kg.

Jak prezentuje się sytuacja na rynkach hurtowych? Owoce odmiany Lepotica najniższej jakości sprzedawane są po 2,00 zł/kg w hurcie. Sadownicy uzyskują również lepsze ceny. W sprzedaży zaczyna pojawiać się odmiana Jubileum. Pierwsze partie sprzedawane są w hurcie od 4,00 do 5,00 zł/kg. Kolejną odmianą, która będzie trafiać do grup producenckich jest Stanley. Również w tym wypadku sadownicy informują o niższym plonowaniu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

cena lepotica
Opracowanie własne na podstawie zebranych danych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here